Farklı pH değerindeki sıvıların 3B yazıcı ile üretilen daimi kuron materyallerindeki yüzey özellikleri ve renk değişimlerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of liquids with different pH values on the surface properties and color changes of permanent crown materials produced by 3D printing
- Tez No: 1018732
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KÜLÜNK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in-vitro tez çalışmasının amacı, 3B yazıcı ile üretilmiş farklı daimi kuron materyallerinin farklı pH değerlerine sahip sıvılarda bekletilmesi sonrasında meydana gelen renk değişimi ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada, 3B yazıcı ile üretilmiş iki farklı daimi kuron materyalinden toplam 80 adet disk örnek hazırlanmıştır. Örnekler; gastrik asit, yapay tükürük, portakal suyu ve kefir olmak üzere dört farklı solüsyona ayrılmıştır (n=10). Başlangıç yüzey pürüzlülüğü profilometre ile, renk değerleri ise spektrofotometre ile ölçülmüştür. Numuneler 37 °C'de 7 gün süreyle solüsyonlarda bekletilmiş, renk değişimi CIEDE2000 (ΔE₀₀) sistemi kullanılarak hesaplanmış ve yüzey morfolojileri SEM ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Materyal tipi ve sıvı çözeltisinin yüzey pürüzlülüğü üzerinde anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Düşük pH'lı çözeltilerin yüzey pürüzlülüğünü artırdığı saptanmıştır. Sıvı çözeltilerin renk değişimi üzerindeki etkisi anlamlı bulunurken (p<0,05), materyal tipinin etkisi sınırlı kalmıştır (p>0,05). Yüzey pürüzlülüğü ile renk değişimi arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Sonuç: Farklı pH değerlerine sahip sıvıların, 3B yazıcı ile üretilmiş daimi kuron materyallerinin yüzey özellikleri ve renk stabilitesi üzerinde önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. Asidik çözeltilerin yüzey pürüzlülüğünü artırdığı, renk değişiminin ise yalnızca pH değerine değil, çözeltinin içeriğine de bağlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of immersion in solutions with different pH values on the color change and surface roughness of 3D-printed permanent crown materials. Materials and Methods: A total of 80 disc-shaped specimens fabricated from two different 3D-printed permanent crown materials were prepared. The specimens were divided into four subgroups according to the immersion solutions: gastric acid, artificial saliva, orange juice, and kefir (n=10). Baseline surface roughness values were measured using a profilometer, while color measurements were performed using a spectrophotometer. Specimens were immersed in the respective solutions at 37 °C for 7 days, and the solutions were renewed every 24 hours. Color changes were calculated using the CIEDE2000 (ΔE₀₀) formula, and surface morphology was evaluated by scanning electron microscopy (SEM). The obtained data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Both material type and immersion solution had significant effects on surface roughness (p<0.05). Solutions with lower pH values significantly increased surface roughness. While the immersion solutions significantly affected color change (p<0.05), the effect of material type was limited (p>0.05). No significant correlation was found between surface roughness and color change (p>0.05). Conclusion: Solutions with different pH values significantly affected the surface properties and color stability of 3D-printed permanent crown materials. Acidic solutions increased surface roughness, whereas color change was found to depend not only on pH but also on the composition of the solution.