Müzik dinleme alışkanlıkları ve psikolojik iyi oluş: Duygu düzenlemenin aracılık rolü
Music listening habits and psychological well-being: The mediating role of emotion regulation
- Tez No: 1018872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik dinleme alışkanlıkları, müzikle duygu düzenleme, genel duygu düzenleme stratejileri ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkileri incelemek ve müzikle duygu düzenlemenin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinde duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolünü test etmektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş kesitsel bir çalışmadır. Çalışma grubunu, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 18–65 yaş aralığında 160 yetişkin birey oluşturmuştur. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Müzik Dinleme Alışkanlıkları Formu, Müzikle Duygu Düzenleme Ölçeği-Kısa Formu (MDDÖ-K), Duygu Düzenleme Anketi (DDA) ve Dünya Sağlık Örgütü-5 İyilik Durumu İndeksi (WHO-5) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bootstrap yöntemiyle aracılık analizi ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, psikolojik iyi oluş ile bilişsel yeniden değerlendirme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu, duygu bastırma ile psikolojik iyi oluş arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Aracılık analizi, bilişsel yeniden değerlendirmenin anlamlı bir aracı rol üstlendiğini, duygu bastırmanın ise anlamlı bir aracılık etkisi göstermediğini ortaya koymuştur. Hiyerarşik regresyon analizinde rock türü tercihi negatif, canlanma ve bilişsel yeniden değerlendirme ise pozitif yordayıcılar olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak müzik, duygusal yaşantıların düzenlenmesinde işlevsel bir kaynak olarak değerlendirilebilir; ancak psikolojik iyi oluş üzerindeki katkısı, özellikle bilişsel yeniden değerlendirme gibi daha uyumlu duygu düzenleme stratejileri üzerinden daha belirgin hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships among music listening habits, music-based mood regulation, general emotion regulation strategies, and psychological well-being, and to test the mediating role of emotion regulation strategies in the effect of music-based mood regulation on psychological well-being. The study employed a cross-sectional correlational design. The sample consisted of 160 adults aged 18 to 65 recruited through convenience sampling. Data were collected using the Demographic Information and Music Listening Habits Form, the Brief Music in Mood Regulation Scale (B-MMR), the Emotion Regulation Questionnaire (ERQ), and the World Health Organization-Five Well-Being Index (WHO-5). Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, mediation analysis with bootstrapping, and hierarchical multiple regression analysis were used. The findings showed a positive and significant relationship between psychological well-being and cognitive reappraisal, whereas no significant relationship was found between suppression and psychological well-being. Mediation analysis indicated that cognitive reappraisal had a significant mediating role, while suppression did not. Hierarchical regression analysis further showed that preference for rock music was a negative predictor, whereas revitalization and cognitive reappraisal were positive predictors of psychological well-being. In conclusion, music can be considered a functional resource for regulating emotional experiences; however, its contribution to psychological well-being becomes more evident particularly through adaptive emotion regulation strategies such as cognitive reappraisal.