Ortaokul öğrencilerinin matematik dersinde karşılaştıkları öğrenme engellerinin incelenmesi
Investigation of learning obstacles encountered by secondary school students in mathematics classes
- Tez No: 1019148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NUR ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin matematik öğrenme engellerini incelemektedir. Çalışma kapsamında, öğrencilerin bu engellerinin nedenlerini belirlemeye yönelik problem durumları oluşturulmuştur. Araştırma, İstanbul ili Sancaktepe ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 260 altıncı sınıf öğrencisine başarı testi uygulanarak başlatılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde nicel verilerden ve betimleyici istatistikten yararlanılmış; uygulanan başarı testi sonucunda elde edilen veriler analiz edilerek sıralanmıştır. Test sonuçlarına göre 14 kişilik bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş olup çalışma grubuna yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Veri kaybını önlemek amacıyla görüşmeler ses kayıt cihazıyla kaydedilmiş, kayıtlar transkript edilerek yazılı doküman hâline getirilmiştir. Bu dokümanlar üzerinden yapılan analizlerde veriler içerik analiziyle kodlanmıştır. Araştırma, ortaokul öğrencilerinin matematik başarısını etkileyen faktörlerin çok boyutlu olduğunu ortaya koymuştur. Bilişsel faktörler (konuyu anlama, işlem becerileri), duyuşsal faktörler (matematiğe yönelik sevgi, korku, kaygı, motivasyon), davranışsal faktörler (çalışma alışkanlıkları, dikkat, dinleme), çevresel faktörler (ev ortamı, ailevi yükümlülükler) ve öğretimsel faktörler (ders işleniş yöntemleri, kaynaklar) birbiriyle etkileşim hâlinde öğrencilerin matematik başarısını şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines middle school students' mathematics learning obstacles. Within the scope of the study, problem situations were created to identify the causes of these learning obstacles. The research began by administering an achievement test to 260 sixth-grade students attending a public school in the Sancaktepe district of Istanbul. Quantitative data and descriptive statistics were used to determine the study group. An achievement test was applied to the sample, and the data were analyzed and ranked. Based on the test results, a study group of 14 students was formed. The research was conducted using qualitative research methods. A semi-structured interview form was administered to the study group. To prevent data loss, the interviews were recorded using a voice recorder. The audio recordings were transcribed and converted into written documents. Analyses were carried out on these written documents, and the data were coded using content analysis. The research revealed that the factors affecting middle school students' mathematics achievement are multidimensional. Cognitive factors (understanding the subject, procedural skills), affective factors (liking, fear, anxiety, motivation), behavioral factors (study habits, attention, listening), environmental factors (home environment, family responsibilities), and instructional factors (teaching methods, resources) interact with each other to shape students' mathematics achievement.