“Vücudumuzdaki sistemler”ünitesinde artırılmış gerçeklik destekli modellemeye dayalı öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of augmented reality supported modelling based teaching on the students academic achievement and 21 th century skills in the our body systems unit
  1. Tez No: 1019294
  2. Yazar: FATİH ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı,“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde artırılmış gerçeklik destekli modellemeye dayalı öğretimin, öğrencilerin akademik başarıları ve 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenim gören, deney ve kontrol grubu olarak belirlenen iki grup halinde, 6. sınıf düzeyindeki toplam 75 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklemin seçiminde uygun örneklem yöntemi kullanılarak deney ve kontrol grupları basit seçkisiz yöntemle belirlenmiştir. Araştırmada deney grubunda dersler artırılmış gerçeklik destekli modellemeye dayalı öğretim yöntemi ile işlenirken, kontrol grubunda fen bilimleri öğretim programına uygun olarak“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Vücudumuzdaki Sistemler Ünitesi Başarı Testi”(VSÜBT) ve“Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”(KYBÖ) uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde, betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde) hesaplanmış; normallik varsayımı ShapiroWilk testi ile sınanmış ve deney ve kontrol grupları arasındaki farkların belirlenmesinde bağımsız örneklemler t-testi ile kovaryans analizi (ANCOVA) uygulanmıştır. Araştırmaya katılan 20 öğrenciye uygulanan görüşme formu aracılığıyla elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, 6. sınıf“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesine ilişkin VSÜBT'den elde edilen verilerin analizi, artırılmış gerçeklik destekli modellemeye dayalı öğretim yönteminin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin, kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla akademik başarılarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. KYBÖ'den elde edilen verilerin analizi sonucunda, artırılmış gerçeklik destekli modellemeye dayalı öğretim yönteminin 21. yüzyıl becerilerine ait ölçülen tüm vi faktörlerde (eleştirel düşünme ve problem çözme, sosyal sorumluluk ve uyum, iş birlikçi, medya okuryazarlığı, bilgi iletişim ve teknoloji okuryazarlığı, yaratıcılık ve yenilikçilik, girişimcilik ve özyönetim, iletişim, liderlik) becerilerini geliştirdiğine ulaşılmıştır. Öğrenci görüşme formlarından elde edilen nitel verilerin analizi, artırılmış gerçeklik destekli modellemeye dayalı öğretimin öğrencilerin öğrenme motivasyonunu ve derse katılımını artırdığını, soyut konuları somutlaştırarak öğrenmeyi kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Görüşme formlarından elde edilen bu sonuç, nicel analizlerden elde edilen sonuçları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of augmented reality supported modeling based teaching on students' academic achievement and 21st century skills in the Our Body Systems unit. The study employed a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods. The study sample consisted of 75 sixth-grade students from a public middle school affiliated with the Ministry of National Education during the 2024-2025 academic year. The students were divided into an experimental group and a control group. Convenience sampling was used to select the sample, and the experimental and control groups were determined through simple random assignment. The experimental group received lessons using augmented reality supported modeling based teaching, while the control group received the“Our Body Systems”unit suitable for the science curriculum. The“Our Body Systems Unit Achievement Test”(OBSUAT) and the“Comprehensive 21st-Century Skills Scale”(C21CSS) were administered as data collection tools. T-tests were conducted in the quantitative analysis of the data, and arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage values were used. Additionally, Shapiro–Wilk and ANCOVA analyses were performed. Twenty students participating in the study were administered in an interview form, and the qualitative data obtained were analyzed using content analysis. The study, based on an analysis of data obtained from the OBSUAT in the sixth grade“Our Body Systems”unit, determined that students in the experimental group, which received augmented reality supported modeling based teaching, performed better academically than students in the control group. The analysis of data from the C21CSS concluded that reality supported modeling based teaching improved all measured 21st century skill factors: critical thinking and problem-solving; social responsibility and adaptability; collaboration; media literacy; information, communication, and technology viii literacy; creativity and innovation; entrepreneurship and self-management; and communication and leadership. Analysis of the student interview form data revealed that this instructional approach increased learning motivation and participation in lessons, as well as facilitating understanding by concretizing abstract concepts. The results from the interview forms support those from the quantitative analyses.