CASEL çerçevesinde tasarlanan etkinliklerin öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme düzeyleri ile akademik başarılarına etkisi ve sürece yönelik öğrenci görüşleri
The effect of activities designed within the CASEL framework on students' social emotional learning levels and academic achievement, and students' views on the process
  1. Tez No: 1019308
  2. Yazar: CANER ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, CASEL çerçevesinde tasarlanan etkinliklerin öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) düzeyleri ile akademik başarılarına etkisinin incelenmesi ve sürece yönelik öğrenci görüşlerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışma grubunu 2025-2026 eğitim öğretim yılında, Ordu ilindeki bir devlet ortaokulunun 6. sınıflarında öğrenim gören 61 öğrencinin oluşturduğu araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ardışık desen uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak ise Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği (SDÖÖ), Fen Bilimleri Başarı Testi (FBBT) ve Yapılandırılmış Görüşme Formu (YGF) kullanılmıştır. Uygulama aşamasında, deney grubundaki öğrencilere bir Fen Bilimleri dersi ünitesi süresince her dersin başında ve konu anlatımına geçilmeden önce CASEL çerçevesinde tasarlanan etkinlikler uygulanmış, kontrol grubunda ise aynı ünite mevcut öğretim programı doğrultusunda hiçbir müdahalede bulunulmadan normal seyrinde işlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri istatistiksel yöntemlerden ilişkili-ilişkisiz örneklemler t testleri ile, nitel verileri ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel bulgular, deney grubu öğrencilerinin SDÖ düzeyleri ile Fen Bilimleri dersi akademik başarılarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular ise öğrencilerin büyük çoğunluğunun CASEL temelli SDÖ etkinliklerini olumlu bir öğrenme deneyimi olarak değerlendirdiklerini; bu etkinliklerin SDÖ becerilerine, derse yönelik motivasyona ve akademik başarıya katkı sağladığını düşündüklerini, ancak bu katkının bazı öğrenciler tarafından aynı düzeyde algılanmadığını ve bu tür uygulamaların eğitim sürecinde sürdürülmesini istediklerini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, Fen Bilimleri dersinde CASEL temelli SDÖ etkinliklerinin öğrencilerin sosyal duygusal ve akademik gelişimlerini büyük ölçüde destekleyen etkili bir yaklaşım olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of activities designed within the CASEL framework on students' social emotional learning levels and academic achievement, as well as to determine their views regarding the implementation process. The study was conducted with 61 sixth-grade students enrolled in a public middle school in Ordu during the 2025–2026 academic year using an explanatory sequential mixed-methods design. Data were collected through the Social Emotional Learning Scale (SELS), the Science Achievement Test (SAT), and a Structured Interview Form (SIF). During the implementation, CASEL-based activities were conducted at the beginning of each lesson throughout a science unit in the experimental group, while the control group followed the existing curriculum without intervention. Quantitative data were analyzed using paired and independent samples t-tests, and qualitative data were analyzed through content analysis. Quantitative findings indicate that students in the experimental group had significantly higher SEL levels and science academic achievement compared to those in the control group. Qualitative findings, on the other hand, reveal that the majority of students evaluated the CASEL-based SEL activities as a positive learning experience; they believed that these activities contributed to their SEL skills, motivation toward the course, and academic achievement. However, it was also found that this contribution was not perceived at the same level by all students, and that students expressed a desire for such practices to be sustained throughout the educational process. In this respect, it was concluded that CASEL-based SEL activities in science courses constitute an effective approach that largely supports students' social-emotional and academic development.