Konjenital kataraktın moleküler spektrumu: Yeni nesil dizileme tabanlı tek merkez deneyimi
Molecular spectrum of congenital cataract: A next generation sequencing based single center experience
  1. Tez No: 1019489
  2. Yazar: BERKAY ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TUBA ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Göz Hastalıkları, Genetics, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Konjenital katarakt, çocukluk çağında önlenebilir görme kaybının önemli nedenlerinden biridir. Pek çok hastalıkla ilişkili olabilmesi nedeniyle özellikle bilateral olgularda moleküler etiyolojinin ortaya konulması klinik açıdan önem taşı-maktadır. Bu çalışmada, bilateral konjenital katarakt tanısıyla takip edilen olgularda WES (Whole exome sequencing- Tüm ekzom dizileme) tabanlı genetik değerlendirme sonuçlarının incelenmesi, saptanan varyantların klinik fenotip ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve Türk toplumundaki genetik spektruma katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ocak 2014–Aralık 2025 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Oftalmoloji Birimi ve Çocuk Genetik Bilim Dalı'nda takip edilen 53 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. WES yapılmış olgularda konjenital kataraktla ilişkili 70 genlik hedef gen listesi kullanıldı. Varyantlar ACMG 2015 kriterlerine göre sınıflandırıldı. Genetik değerlendirmede 28 olguda (%52,8) fenotip ile uyumlu patojenik veya olası patojenik varyant saptandı. 11 olguda (%20,8) fenotiple uyumlu ancak patojenite ölçütlerini tam karşılamayan VUS sınıfında varyant tespit edildi. Patojenik/olası patojenik varyantlar ve fenotiple uyumlu VUS'lar birlikte değerlendirildi-ğinde klinik açıdan anlamlı genetik bulgu oranı %73,6'ya ulaştı. Literatürde ve mevcut veri tabanlarında daha önce bildirilmemiş 9 yeni varyant tespit edildi. Patojenik/olası patojenik varyant saptanan olgular içinde sendromik katarakt genleri en sık grubu oluşturdu. Kristallin genleri ikinci sıklıkta yer almakta olup, membran proteinleri, hücre iskelet proteinleri, gap junction genleri ve daha nadir katarakt genlerinde varyantlar tespit edildi. Akraba evliliği bildirilen olgu-larda otozomal resesif kalıtım modeliyle uyumlu homozigot patojenik/olası patoje-nik varyantların belirgin şekilde daha sık olduğu görüldü. Bulgular, bilateral konjenital kataraktın genetik açıdan heterojen olduğunu ve WES tabanlı değerlendirmenin etiyolojik tanı, genetik danışmanlık ve sistemik izlem açısından önemli katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Congenital cataract is an important cause of preventable visual impairment in childhood. Since it may be associated with various disorders, identifying the molecular etiology is clinically important, particularly in bilateral cases. This study aimed to evaluate WES (Whole exome sequencing) based genetic findings in patients with bilateral congenital cataract, assess genotype-phenotype relationships, and contribute to the genetic spectrum in the Turkish population. Fifty-three patients followed between January 2014 and December 2025 at the Pediatric Ophthalmology Unit and the Division of Pediatric Genetics, Gazi University Faculty of Medicine, were retrospectively evaluated. In patients who had undergone WES, a 70-gene target list associated with congenital cataract was used, and variants were classified according to the ACMG 2015 criteria. Genetic evaluation identified phenotype compatible pathogenic/likely pathogenic variants in 28 patients (52.8%). In 11 patients (20.8%), phenotype-compatible variants of uncertain significance that did not fully meet pathogenicity criteria were detected. When these variants were evaluated together, the clinically significant genetic finding rate reached 73.6%. Nine previously unreported variants were identified. Among patients with pathogenic/likely pathogenic variants, syndromic cataract genes constituted the most frequent group. Crystallin genes were the second most frequent group, while variants were also detected in membrane protein, cytoskeletal protein, gap junction, and rarer cataract genes. Homozygous pathogenic/likely pathogenic variants compatible with autosomal recessive inheritance were more frequent in patients with reported consanguinity. These findings show that bilateral congenital cataract is genetically hetero-geneous and that WES based evaluation contributes to etiological diagnosis, genetic counseling, and systemic follow-up.