Dijital sağlıklı yaşam danışmanlığı uygulamasının yaşam tarzı davranışları üzerindeki rolü
The role of digital healthy lifestyle counseling in lifestyle behaviors
- Tez No: 1020167
- Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yoga, meditasyon ve farkındalık temelli uygulamaların entegre edildiği bir dijital sağlıklı yaşam danışmanlığı uygulamasının geliştirilerek etkililiği değerlendirilmiştir. Araştırma, dijital sağlıklı yaşam danışmanlığını yapılandırılmış ve etkililiği izlenen bir danışmanlık müdahalesi olarak ele alması bakımından özgün bir nitelik taşımaktadır. Çalışma karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Nicel boyutta ön test–son test desenine dayalı bir müdahale çalışması yürütülmüş; nitel boyutta ise danışmanlık sürecinin deneyimlenmesine incelemeye yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, geliştirilen dijital sağlıklı yaşam danışmanlığı uygulamasına katılan 15 birey (14 erkek, 1 kadın) oluşturmaktadır. Danışmanlık süreci; kişiye özgü hedef belirleme, çok bileşenli müdahale ve düzenli izleme–geri bildirim aşamalarını içerecek şekilde yapılandırılmıştır. Nicel veriler Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II), WHO-5 İyilik Hali İndeksi, Algılanan Stres Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (MAAS) ile; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Bulgular, uygulamanın özellikle beslenme, fiziksel aktivite ve stres yönetimi davranışlarında olumlu değişimler yarattığını; psikolojik iyilik halleri ile bilinçli farkındalık düzeylerini artırdığını göstermektedir. Buna karşılık, uyku davranışlarında değişimin daha sınırlı olduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular ise bu değişimlerin danışman rehberliği, düzenli geri bildirim ve kişiye özgü yapılandırma ile ilişkili olduğu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, dijital sağlıklı yaşam danışmanlığını çok bileşenli ve rehberli bir müdahale modeli olarak ele alarak dijital sağlık uygulamalarına yöneltilen yüzeysel etki eleştirilerine süreç temelli bir yanıt sunmaktadır. Bununla birlikte, davranış değişikliğinin yalnızca içerikle değil, müdahalenin yapılandırılması ve izlenmesiyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda çalışma, uygulama geliştirme, süreç izleme ve etki değerlendirmeyi bütüncül biçimde ele alan bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop and evaluate a digital healthy lifestyle counseling application integrating yoga, meditation, and mindfulness-based practices. The study is distinguished by conceptualizing digital healthy lifestyle counseling as a structured and systematically monitored intervention rather than merely a technology-based content delivery tool. The research was designed using a mixed-methods approach. Quantitatively, a pretest–posttest intervention design was employed, while qualitatively, interviews were conducted to explore participants' experiences of the counseling process. The study group consisted of 15 individuals (14 male, 1 female) who participated in the developed application. The counseling process included individualized goal setting, a multi-component intervention, and regular monitoring and feedback. Quantitative data were collected using the Health-Promoting Lifestyle Profile II (HPLP-II), WHO-5 Well-Being Index, Perceived Stress Scale, and Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), while qualitative data were obtained through semi-structured interviews. Findings indicate that the application led to positive changes, particularly in nutrition, physical activity, and stress management behaviors, and improved psychological well-being and mindfulness levels. Changes in sleep behaviors, however, were limited. Qualitative findings revealed that these improvements were facilitated by counselor guidance, regular feedback, and individualized structuring. In conclusion, the study presents digital healthy lifestyle counseling as a multi-component, guided intervention model, offering a process-oriented response to criticisms of superficial impact. It further highlights that behavior change is associated not only with content but also with structured design and continuous monitoring, and proposes a comprehensive model integrating development, process monitoring, and evaluation.