Geç başlangıçlı intrauterin gelişme geriliği (IUGG) olan gebelerde serum kan BRD4 seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum blood brd4 level in pregnancy with late-onset intrauterine growth restriction (İUGR)
  1. Tez No: 738935
  2. Yazar: HATİCE NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Geç başlangıçlı İntrauterin gelişim geriliği (IUGG) olan gebelerde anne kan BRD4 seviyelerini normal gebelerdeki düzeyi ile kıyaslamak, farkın anlamlı çıkması durumunda tanıda yol gösterici bir belirteç olabilirliğini, tedaviye katkısını ve maternal demografik verilerle ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olup, T.C. SB. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhane ve Riskli Gebelik bölümüne yatan, ACOG (American College of Obtetricians and Gynecologists) 2021 kriterlerine (tahmini fetal ağırlık (TFA) < %10 persantil) ve çalışmaya dahil etme / dışlama kriterlerine uygun IUGG gebeler ve çalışmaya dahil etme/ dışlama kriterlerine uygun gebeler belirlenerek; G.POWER 3.1 Programı ile effect size 0.8, alfa düzeyi 0.05, güç %95 alınarak 39 IUGG ve 39 normal gebe olmak üzere çalışmaya toplam 78 gebe dahil edildi. Her iki grupta da hastaneye yatışlarında rutin kan tetkiklerine ek olarak anneden kan örnekleri alındı, 3000 devirde 10 dk santrifüj edilip örnekler çalışılıncaya kadar -80C dolapta bekletildi. Kan örneklerinden Human Bromodomain-containing protein 4 ELISA assay kiti ile BRD4 düzeyleri ölçüldü, çalışma ve kontrol grubu karşılaştırıldı, gruplar kendi içinde ve karşılaştırılmalı olarak gebelerin demografik verileri ile ilişkisi de değerlendirildi. Veriler IBM SPSS Statistics 26 programına aktarılarak değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımları (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum) verildi. Bulgular: Her iki grup arasında demografik veriler açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). IUGG ve kontrol grubu karşılaştırılmasında, BRD4 ölçümü IUGG'de yüksek olarak bulundu (p0.05). (IUGG: 85,09ng/ml; kontrol: 76,75 ng/ml p= 0,013). IUGG grubunda oligohidroamnioz oranı, sezaryen ameliyat olma oranı, hastanede 2 gün ve üzeri kalış süresi oranı kontrol grubuna göre daha yüksekti (p0.05). Sonuç: Çalışmamız, geç başlangıçlı IUGG'li gebelerde kan BRD4 seviyesinin maternal demografik verilerle değerlendirmede ilk olma özelliği taşımaktadır. BRD4'ün embriyogenez, hücre bölünmesi ve rejenerasyonunda ki bu önemli görevi nedeniyle ve kanser üzerinde kanıtlanmış etkisine ilaveten preeeklampsi gibi bir diğer gebeliğin plasental hastalığında artmış ekspresyonu gösterilmiş olduğu gibi IUGG'de de artmış olması beklenmektedir. Bizim çalışmamızda IUGG'li gebelerde BRD4 kan seviyesinin artmış olduğunu fakat bu artışın IUGG persentil değerleri ile korele olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare maternal blood BRD4 levels in between pregnant women with late-onset intrauterine growth restriction (IUGR) and normal pregnant, and if the difference is significant, it can be a guiding marker in the diagnosis, its contribution to treatment, and its relationship with maternal demographic data. Patients and Methods: This study is prospective and by determining IUGR pregnancy and normal pregnancy patient who are in compliance with the ACOG (American College of Obtetricians and Gynecologists) 2021 criteria and study inclusion / exclusion criteria, who were admitted to the Department of Obstetrics and Risky Pregnancy, University of Health Sciences Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital; by determining IUGR pregnants who are suitable for ACOG (American College of Gynecologists) 2021 and (estimated fetal weight (EFW) < 10% percentile) inclusion/exclusion target and normal pregnants who are suitable for inclusion/exclusion target which is 10-90% percentile according to EFW; with using G.POWER 3.1 Program, a total of 78 patients with effect size of 0.8, alpha level of 0.05, power of 95%, 39 IUGR and 39 normal pregnants are included. In both groups, blood samples were taken from the mother, the samples were centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes and kept at -80 C until they were studied. BRD4 levels were measured with the Human Bromodomain-containing protein 4 ELISA assay kit, and the relationship between the experimental and control groups and the demographic data of the pregnant women was evaluated. The data were transferred to the IBM SPSS Statistics 26 program and completed. While evaluating the study data, frequency distributions (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard deviation, median, minimum, maximum) for numerical variables are given. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic data (p>0.05). In the comparison of IUGR and the control group, BRD4 measurement was found to be high in IUGR, but the IUGR group was statistically positive in itself compared to EFW and between BRD4 measurements. (p0.05). Conclusion: Our study is the first to evaluate blood BRD4 level in pregnant women with late-onset IUGR using maternal demographic data. Due to this important role of BRD4 in embryogenesis, cell division and regeneration and in addition to its proven effect on cancer, it is expected to be increased in IUGR as well as its increased expression in another pregnancy placental disease such as preeclampsia. In our study, we found that the blood level of BRD4 was increased in pregnant women with IUGR, but this increase was not correlated with the percentil levels of IUGR.