Cerrahi müdahale öncesi Hasta Bakım Bağımlılığı Ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of the preoperative Patient Care Dependency Scale
  1. Tez No: 1021271
  2. Yazar: ESRA NUR ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, cerrahi girişim planlanan hastalara yönelik geçerli ve güvenilir bir Cerrahi Müdahale Öncesi Hasta Bakım Bağımlılığı Ölçeği geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, metodolojik türde bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 12 Kasım 2025 – 1 Şubat 2026 tarihleri arasında İstanbul'da yer alan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde cerrahi kliniklerinde ameliyat planlanan hastalar oluşturmuştur. Araştırmaya, belirlenen ölçütleri karşılayan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 400 hasta dâhil edilmiştir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Cerrahi Müdahale Öncesi Hasta Bakım Bağımlılığı Ölçeği Taslağı”aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik için ise Cronbach Alpha katsayısı testleri kullanılmıştır. Beşli Likert tipi olarak tasarlanan ölçeğin açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda, 18 maddeden ve 6 boyuttan oluştuğu saptanmıştır. Ölçeğin açıklanan toplam varyansı %37,964 olarak saptanmıştır. İç tutarlık analizi sonucunda Cronbach alfa katsayısı 0,737 olarak bulunmuştur. Ölçek maddelerinin ayırt ediciliğini test etmek amacıyla alt ve üst %27'lik grupların madde puan ortalamaları karşılaştırılmış; bağımsız gruplar t-testi ile yapılan analiz sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (p<0.05). Sonuç olarak, bu çalışmada literatüre kazandırılan ölçeğin hastaların ameliyat öncesi bakım bağımlılığı düzeylerini fiziksel, bilişsel ve psikososyal açılardan bütüncül biçimde ölçebilen, ters kodlanmış madde içermeyen, psikometrik açıdan son derece güçlü, geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a valid and reliable Preoperative Patient Care Dependency Scale for patients scheduled for surgical intervention. The research was designed as a methodological study. The population of the study consisted of patients scheduled for surgery in the surgical clinics of Basaksehir Cam and Sakura City Hospital located in Istanbul between November 12, 2025, and February 1, 2026. A total of 400 patients who met the inclusion criteria and participated voluntarily were included in the study. Data were collected using the“Personal Information Form”and the“Draft Preoperative Patient Care Dependency Scale”. Descriptive statistics, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis for construct validity, and Cronbach's Alpha coefficient tests for reliability were used in data analysis. As a result of the exploratory and confirmatory factor analyses of the scale, which was designed as a five-point Likert type, it was found to consist of 18 items and 6 dimensions. The total explained variance of the scale was determined to be 37.964%. As a result of the internal consistency analysis, the Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.737. To test the discriminative power of the scale items, the item score means of the lower and upper 27% groups were compared; the analysis conducted with the independent groups t-test revealed a statistically significant difference between the groups ($p<0.05$). In conclusion, it was determined that the scale introduced to the literature in this study is a psychometrically highly powerful, valid, and reliable assessment tool that contains no reverse-coded items and can holistically measure patients' preoperative care dependency levels from physical, cognitive, and psychosocial perspectives.