Exploring the factors influencing EFL learners' self-regulated learning
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme becerilerini etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 1021353
  2. Yazar: İREM NUR BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK YILMAZ YAKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerde Öz Düzenlemeli Öğrenme (ÖÖÖ) stratejisi kullanımını etkileyen faktörleri araştırmıştır. Toplam 696 üniversite öğrencisi Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeğini (Erdoğan & Senemoğlu, 2016) tamamlamıştır. Tanımlayıcı sonuçlar, motivasyonla ilgili stratejilerde ve çalışma sonrası düzenlemede en yüksek puanlarla orta ila yüksek ÖÖÖ düzeylerini göstermiştir. ANOVA sonuçları, çalışma alışkanlıklarına (ηp2=.104), haftalık İngilizce çalışma süresine (ηp2=.046) ve aile desteğine (ηp2=.035) bağlı olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ve etki büyüklüklerinin küçük ila orta düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Çoklu regresyon analizi, dört değişkenin – çalışma alışkanlıkları (β = .234), İngilizce puanları (β = .134), aile desteği (β = .131) ve haftalık çalışma süresi (β = .085) – ÖÖÖ puanlarını anlamlı şekilde tahmin ettiğini ve toplam varyansın %13,7'sini (R2=.137) açıkladığını göstermiştir. Demografik değişkenler, öz düzenlemeli öğrenmedeki farklılıkların mütevazı ancak önemli bir bölümünü açıklamıştır. Nitel bulgular ise, öğrenenlerin ön düşünme, performans ve öz değerlendirme aşamalarında çeşitli bilişsel, üstbilişsel, motivasyonel ve davranışsal stratejiler kullandıklarını ortaya koymuştur. Öğrenenler sıklıkla maruz kalma temelli öğrenme, tekrar, not alma, öz izleme ve kariyer hedefleri ile kendini geliştirme gibi motivasyonel faktörleri vurgulamıştır. Bununla birlikte katılımcılar zaman yetersizliği, düşük notlar, konuşma kaygısı ve düzensiz çalışma alışkanlıkları gibi çeşitli zorluklardan da bahsetmiştir. Genel olarak, bütünleşik bulgular yapılandırılmış çalışma davranışlarının, motivasyonu, öz yeterliğin ve destekleyici öğrenme koşullarının EFL öğrenenlerinde öz düzenlemeli öğrenmenin geliştirilmesindeki önemini ortaya koymuştur. Bu bilgiler, farklı öğrenci profillerinde öğrencilerin öz düzenleme kapasitelerini desteklemeyi amaçlayan dil öğretimi uygulamalarına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the factors influencing Self-Regulated Learning (SRL) strategy use among EFL learners. A total of 696 university students completed the Self-Regulated Learning Strategies Scale (Erdoğan & Senemoğlu, 2016). Descriptive results indicated moderate-to-high SRL levels, with the highest scores in motivation-related strategies and after-study regulation. Results of ANOVA revealed significant differences based on study habits (ηp2=.104), weekly English study time (ηp2=.046), and family support (ηp2=.035), with effect sizes ranging from small to moderate. Multiple regression analysis indicated that four variables – study habits (β = .234), English scores (β = .134), family support (β = .131), and weekly study time (β = .085) – significantly predicted SRL scores, explaining the 13.7% of the total variance (R2=.137). Demographic variables explained a modest yet significant portion of SRL differences. The qualitative findings revealed that learners employed a range of cognitive, metacognitive, motivational, and behavioral strategies across forethought, performance, and self-reflection phases. Learners frequently emphasized exposure-based learning, repetition, note-taking, self-monitoring, and motivational factors such as career goals and self-improvement. However, participants also reported challenges including lack of time, low grades, speaking anxiety, and irregular study habits. Overall, the integrated findings highlighted the importance of structured study behaviors, motivation, self-efficacy, and supportive learning conditions in fostering SRL among EFL learners. These insights may inform language teaching practices that aim to support learners' self-regulation capacities across diverse learner profiles.