The effect of lesson planning with artificial intelligence on English teachers'burnout
Yapay zeka ile ders planlamanın İngilizce öğretmenlerinin tükenmişliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 1021785
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE GÜVENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İngiliz Dili Eğitimi (ELT) profesyonelleri arasında bireyselleştirilmiş ders planlaması ile öğretmen tükenmişliği arasındaki ilişkiyi, yapay zekâ (YZ) araçlarının potansiyel hafifletici etkilerini vurgulayarak incelemektedir. İş Talepleri-Kaynakları (JD-R) modelinden yararlanılan çalışmada, bireyselleştirilmiş ders planlaması bir iş talebi olarak tanımlanırken, yapay zekâ destekli planlama sistemleri ise iş kaynakları olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada karma yöntemli,tek gruplu ön test-son test yarı deneysel bir desen uygulanmıştır. Nicel veriler, gözden geçirilmiş Bloom Taksonomisi ile uyumlu yapay zekâ destekli ders planlama eğitiminin öncesinde ve sonrasında, bir özel okulda görev yapan 13 İngilizce öğretmenine uygulanan Maslach Tükenmişlik Envanteri (MBI) aracılığıyla elde edilmiştir. Nitel veriler ise açık uçlu anket formları ve müdahale sonrası gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeleraracılığıylatoplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This studyexamines how personalized lessonplans among English Language Teachers (ELTs) contribute to burnout and how AI (Artificial Intelligence) tools can be used to reduce it. Using the Job Demands-Resources (JD-R) model, personalized lesson plans are categorized asjob demands, and AI-supportedlesson plans are job resources. This study used amixed-methods, quasi-experimental, one-group pretest-posttest design.The researcher collected quantitative data from 13 English-language teachers ata private school. It wasbased on the Maslach Burnout Inventory(MBI)from pre-and post-AI-assisted lesson planning training based on the revised Bloom's Taxonomy. Qualitative information was gathered through open-ended survey questions and post-intervention semi-structured interviews.