Epidural anestezide prilokaine ilave edilen neostigmin ve fentanilin klinik etkileri
Clinical effects of neostigmine or fentanyl added to prilocaine for epidural anesthesia
  1. Tez No: 103033
  2. Yazar: B. SERHAN YURTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
66 ÖZET Bu tez çalışmasında; artroskopi işlemi geçirecek 60 olguda epidural prilokaine adjuvan olarak eklenen neostigmin, fentanil ve plasebonun klinik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı Randomize olarak üç gruba ayrılan olguların tümünde standart olarak kullanılan 20 mL %2 prilokaine; neostigmin ve fentanil gruplarında 2 mL içinde 1 ug.kg“1 neostigmin ve fentanil, kontrol grubunda 2 mL serum fizyolojik eklenerek epidural anestezi uygulandı. Sensoryel blok seviyeleri, motor blok dereceleri, hemodinamik parametreleri ölçülen olgulardan, postoperatif ilk 24 saat içinde kendilerine verilen kayıt formları üzerinde ağrı ve bulantı açısından kendi durumlarım ifade eden noktayı işaretlemeleri istendi Epidural solüsyonun enjeksiyonundan olguların ilk analjezik talebine kadar geçen analjezi süresi ve kullanılan toplam analjezik dozu belirlendi Epidural adjuvan olarak fentanil eklenmesinin hipotansiyon sıklığını, efedrin kullanımını artırdığı ve analjezi süresini uzattığı belirlenirken; 1 ug.kg”1 neostigmin eklenmesinin incelenen parametreler üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı ve analjezi süresini artırmadığı görüldü. Kullanılan toplam analjezik dozu açısından gruplar arası fark belirlenmedi ) Epidural neostigminin analjezik etkinliği araştırmamızdaki dozda belirlenemediğinden, daha yüksek dozların kullanılabileceği ve bu konuda doz-yanıt çalışmalarına gereksinim olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY Sixty patients planned to have arthroscopic knee surgery were enrolled within this study.Purpose of the study was to investigate clinical effects of epidural neostigmine, fentanyl or placebo added to 2% prilocaine as an adjuncts. Three groups were formrd in randomized manner; 1 lig.kg“1 neostigmine, 1 Hg-kg”1 fentanyl or placebo all within 2 mL saline were added to 20 mL 2% prilocaine. Epidural anesthesia were performed with single-shot technique. Motor and sensory block assesment, hemodynamic effects, numeric rating scale for pain and nausea were evaluated. Time from local anesthetic injection to the first requirement for an analgesic was defined as analgesic duration and overall analgesic consumption within 24 hours postoperative was determined. Addition of fentanyl was found to be a factor increasing hypotension incidence, ephedrine consumption and analgesic duration. On the other hand addition of 1 ug-kg"1 neostigmine had no adverse effect on the study parameters involved but it didn't increase analgesia duration as well Overall analgesic consumption was not different among the groups involved. As a result, as epidural neostigmine could not be shown to increase analgesia duration within this study we conclude that larger doses may need to be employed to determine if there exists any analgesic affect of it and there is a need for dose-response studies.