Otomotiv sanayinde kullanılan direnç nokta kaynak kalitesinin arttırılması
Increasing the quality of resistance spot welding used in automotive industry
  1. Tez No: 223646
  2. Yazar: EMEL ÜNLÜKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
?Otomotiv sanayinde kullanılan direnç nokta kaynak kalitesinin artırılması? başlıklı bu çalışmada ilk olarak direnç nokta kaynağıve paremetreleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde otomotiv sektöründe direnç nokta kaynağıincelenmiştir ve TOFAŞtaki uygulamalardan örenekler verilmiştir. Dördüncü bölümde otomotiv sektöründe direnç nokta kaynak kalitesini etkileyen etmenler incelenmiştir. Beşinci bölümde, Direnç nokta kaynak kalitesini etkileyen etmenlerin incelendiği deneysel çalışmalar anlatılmıştır. Son bölümde ise sonuçlar yorumlanmıştır. İlk bölümde çalışmayıtanıtıcıbir girişyapıldıktan sonra, ikinci bölümde direnç nokta kaynağı, paremetreleri, kullanılan makinalar ve malzemeler, kaynak prosesi, uygulama alanları, avantajlarıve dezavantajları, kaynak çekirdeğinin oluşumu ve direnç nokta kaynağınıetkileyen etmenler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, otomotiv sanayinde direnç nokta kaynağının kullanımı, paremetreleri, kaynak çekirdeği, etkileyen etmenler kullanılan makinalar ve bu makinaların parçalarıanlatılmıştır. Konunun örneklendirilmesi için TOFAŞ'taki uygulamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, otomotiv üretiminde direnç nokta kaynak kalitesini etkileyen etmenler incelenmiştir. Direnç nokta kaynak kalitesinin önemi, etkileyen etmenler, kaynak kalite kontrolünde kullanılan tahribatlıve tahribatsız metodlar, kaynak hataları, bu hataların sebepleri ele alınmıştır. Ayrıca, kaynak makinalarının bakım işlemleri anlatılmıştır. Konunun daha iyi açıklanmasıiçin TOFAŞtaki kalite kontrol işlemleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde,direnç nokta kaynak kalitesini etkileyen etmenleri belirlemek için yapılan deneysel çalışmalar ve bu deneylerin sonuçlarıanlatılmıştır. Sonuç kısmında tüm bu bölümlerin değerlendirilmesi yapılarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled ?Increasıng Resıstance Spot Weldıng Qualıty In Automotıve Industry?, after a brief introduction, resistance spot welding, welding equipment, welding paremeters, materials and tests that are used to measure weld quality are explained. In the third part, resitance spot welding in automotive industry is explained and applications in TOFAŞare given. In the forth part, paremeters that effect resistance spot welding are given. After these parts, experiments that are made to observe effects of resistance spot welding quality are explained. In the last chapter, results are discussed. After the work is introduced briefly in the first chapter, resistance spot welding (RSW), equipments used for welding, paremeters, materials, welding process, applications, advantages and disadvantages, weld nugget and effects on the resitance spot welding are explained. In the third part, resistance spot welding applications in automotive industry, paremeters, weld nugget, effects, equipments and members of eqipments are given. To make the subject more clear, applicatioons in TOFAŞare explained. In the forth part, effects of RSW quality are discussed. Importance of RSW quality, effects of RSW quality, control tests that are destructive and undestructive, weld defects and reasons of defects are explained. Beside, maintanence works of weld equipments are introduced. Examples from TOFAŞare given. In the fifth part, effects of RSW process, experimental studies and their results are explained. In the last chapter, concerns of RSW and the results of implementations of RSW are discussed.