İran Orta Elborz erken paleozoyik fosfatlarının jeolojisi Soltaniye formasyonu
Geological investigation of early palaeozoic phosphorites of Solthanie formation, Central Elburz, Iran
  1. Tez No: 104576
  2. Yazar: JAFAR SHARİF GHAZİ JAHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Doktora Tezi İRAN ORTA ELBORZ ERKEN PALEOZOYÎK FOSFATLARININ JEOLOJİSİ SOLTANİYE FORMASYONU Jafar SU ARİFİ GIIAZİ JAHANİ Ankara Üniverstesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Baki VAROL Bu çalışma, iran'ın Kuzeyinde bulunan Dalir, Vali-Abad ve Kikuh bölgelerinde yüzeylenen Soltaniye Formasyonu, Üst Şeyi Üyesi içerisinde çökelen Alt- Kambriyen yaşlı fosfatlı kireçtaşlannın, sedimanter, petrografik ve jeokimyasal verilere dayanan sedimantolojik özelliklerine ilişkin bulguları kapsamaktadır. Fosfatlı kireçtaşlan petrografik olarak tanetaşı, pakettaşı, vaketası, çamurtaşı ve bağlamtaşı nıikrofasiyeslerinin ardalanmasından ibarettir. Fosfatlı taneler algal stromatolit kırmtılannm bileşiminden oluşan intraklast, biyojen kalıplan, fosfatlı kireçtaşı kınntılan ve giysili taneler, fosfatsız olanlar ince karasal kuvars, pirit, götit,, seyrek glokonit taneleri ve taneler arası çimento ise mikrit, kalsit, ankerit.dolomit ve kısmende silis ve illit kil mineralinden ibarettir. Anoksik şartlarda organik maddenin bozmasıyla açığa çıkan fosfor, tercihli olarak taneler arası porozite boşluklarında, mikrokavkı ve delgi içlerinde, algal stromatolit dalların çevresinde çökeldiği saptanmıştır. Çamurtaşı ve vaketaşlarmda oluşan diyajenetik erime boşluklannda, bakteri kökenli apatit yumrulan, iğnemsi apatit kristalleri, fraboidal ve kristalen pirit ile fosfatlaşmış karasal kırıntılar saptanmıştır. XRD verilerine göre fosfatlı birimleri teşkil eden başlıca mineraller, karbonat florapatit, kalsit, silis, dolomit ile birlikte illitten ibarettir. Fosfatlaşmamn stromatolitlerin geliştiği sığ sularda, yerel sert zemin (hardground) oluşumlarına ait mikro ortamlarda geliştiği düşünülmektedir 2001, 149 sayfa Anahtar Kelimeler : İran Orta Elborz,Fosfatlaşma, Stromatolit, Alt Kambriyen, sert zemin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis GOLOGICAL INVESTGATION OF EARLY PALAEOZOIC PHOSPHORITES OF SOLTHANDE FORMATION, CENTRAL ELBURZ, IRAN Jafar SHARXFI GH AZI JAHANI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof.Dr. Baki VAROL The Soltaniye Formation, Lower Cambrian in age, outcrops widespreadly around Dalir, Vali-Abad and Kikuh regions in the northern Iran. The bottom part of Upper Shale bember in the formation contains phosphatic occurrences. This study includes the data obtainedfrom the sedimentalogical carecteristics of the phosphatic limestones in the formation, particularly related to the geology, sedimentary, petrographical and geochemical features. Petrographical studies show that phosphatic limestones are composed of rhytmic deposition of grainstone, packstone, mudstone and bounstone. Phosphatic components were determined as follows; intraclast derived from algal mat and microbiogenetic clast, biogenetic boring- filling moulds, and coated grains, for unphosphatic ones fine terrestrial quartze, dolomite, pyrite, gotite, rare gloukonite grains, mtragranular cement were found as micrite, calsite,ankerite, dolomite and partialy silica and illite clay minerals. Under the anoxic conditions, it has been determined that phosphate occurred after decaying of organic material was seen inside of intragranular porosity, microshells and microbial borings, and surrounding of algal stromatolite columns. It has been determined some apatite globuls originated bacteria, fibrious apatite cyristals, framboid and cristalline pyrite and phosphorized terrestrial clasts. According to XRD data, main minerals of phosphatic unites are carbonate flour-apatite, calcite, silica and illite together with dolomite. It is concluded that phosphatization were occured within the shallow waters which stromatolites were developed in and also the micro-environments of local hardground occurences 2001, 149 pages Key Words : Iran Central Elborz, Phosphatization, stromatolites, phosphrites of Lower Cambrian, hardground 11