İlk ve orta dereceli okulların ergonomik açıdan incelenmesi ve iyileştirme önerileri
The Study of primary and secondary schools in wiew of ergonomy and betterment suggestions
  1. Tez No: 105239
  2. Yazar: ZAFER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde çoğu okullarda yıllardan beri süregelen eğitim ortamlarında, klasik dersliklerde eğitim verilmektedir. Bu durum eğitimcilerin eğitime ve öğrencilerin ise eğitilme, öğrenme kapasitelerini düşürmektedir. Eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğiticilerin ve öğrencilerin bu işleve daha da ilgili olmasını sağlayacaktır. Sınıftaki tahtanın iyileştirilmesi, pencere ve kapı yapılan, ortamda kullanılan boyanın rengi, yerlerin döşeme veya hahflex olması ve bunun rengi, sıraların dizilimi ve boyutlarının algılamada etkili olduğu bir gerçektir. Eğitim ortamlarının sıcaklıkları normal koşullara uymalı(20 °C), ders sırasında sıcaktan veya soğuktan dikkat dağılmamalıdır. Sınıflardaki askıların görünümünden, sıraların dizilimi çöp tenekesinin durduğu yerden, aydınlatma ve ışık şiddetine kadar herşey öğrenmede etkilidir. Sınıflara güneş ışınlarının doğrudan vurup vurmaması, yazı tahtasının cam veya kara tahta olması ve rengi öğrenmede başlıca etkili unsurlardır. Hatta öğrencilerin oturdukları sıraların ve öğretmenin oturduğu masanın ergonomisi, dizaynı birer öğrenme faktörüdür. Okullarda her öğrenciye birer kitap, eşya dolabı verilmesi o okulda öğrenmeyi arttıran, bir unsur olacaktır. Bu çalışmada okullarımızdaki mevcut durum incelenerek, ergonomi biliminin ölçütleri dahilinde değerlendirilmiştir. Eğitimde amaçlanan en yüksek verime ulaşabilmek için bilimsel araştırma sonuçlarına dayandırarak birtakım öneriler sunulmuştur. Birinci bölümünde konuya kısa bir giriş yapılarak, eğitimde ergonomiye niçin ihtiyaç vardır, ergonomi, eğitim ortamlarındaki algılamalarda ne açıdan etkili olacaktır? Gibi sorulara cevap aramaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise ergonominin insan yaşamındaki öneminden bahsedilerek başlıca ilgi alanlarının neler olduğunu anlatılmıştır. İnsanın çevresinden beklentileri neler olabilir ve bu bağlamda bir öğrenci eğitim aldığı ortamda bulunduğunda,hangi beklentiler içerisindedir? Gibi konulara açıklık getirilmiştir. Üçüncü bölümde mevcut eğitim ortamları ve sorunları incelenerek eğitimde amaçlanan maksimum verime ulaşmak için eğitim mekanları ve teknikleri neler olmalıdır konusuna değinilmiştir. Ergonomi biliminin eğitime nasıl uyarlanabileceğim açılamaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde öğrenci algılamasında etkili olan başlıca faktörler teker teker ele alınmış ve yedi ana başlık altında toplanmıştır. Bu maddeler öğrenme ortamlarında ergonomik IVtemelleri oluşturan ana hususlardır. Gerekli iyileştirmeler, yapılan öneriler çerçevesinde gerçekleştirilirse amaçlanan verime ulaşılacağı kanaatindeyim. Beşinci bölümde; dördüncü bölümdeki ana başlıklar altında yapılan öneriler çerçevesinde bir ders, bilgisayar ve dinlenme odası yapılandırılmaya çalışılmış ve sınıflardaki ışık, renk, gürültü düzenlemelerinden, görsel düzenlemelere kadar birtakım önerilerde bulunarak, bu ortamlar iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, in many schools students are educated in ever lasting education environments which are classical classrooms. This situation reduces the education capacity of the instructors and the training and learning capacity of student. The improvement of education situations will arouse instructors end students interest in this function. The fact is that, the improvement of the blackboard, the structure of the doors and windows, the colour of the painting of the learning environment, the kind and the colour of the floor furnishing and the arrangement and the dimension of the desks affect the perception. The temperatures of the learning environments should obey the normal situations (20 °C), the concentration shouldn't be spoiled because of warmth or cold. From the appearance of the hangers in the classrooms, to the arrangement of the desk, from the position of the wastebasket to the strength of the illumination and light have an effect on learning. The direction of the sunlight, the material of the blackboard and its colour are the important elements in perception. What's more the ergonomy and the design of the students desks and teachers tables are learning factors. If the students are given book and personal belonging wardrobes, they will learn better. In this study present conditions in our schools were researched and examined through the criteria of ergonomy science. In order to reach the highest profit in education some suggestions were presented on the basis of scientific research results. Firstly, the subject was presented briefly and questions such as: Why do we it affect the perceptions in education situations? Were answered. Secondly, the importance of ergonomy in human life and the main interests of ergonomy were mentioned. The subjects such as the expectations of humans from the environment and in this respect the expectations of students from the education environment were made clear. Thirdly, the present education environments and problems were researched and education places and techniques in order to reach the maximum profit were suggested. The ways of adaptation of ergonomy science to education were explained. Fourthly, the main factors that affect the student perception were handled and were gathered under seven main titles. These titles are the main points that form the ergonomy basis. I believe that the profit would be high, if the necessary improvements realised according to the suggestions. VIFifthly, a classroom a computer room and a rest room according to the main headings in the fourth part were build and these environments were improved from the light, colour and sound arrangements to the visual arrangements. VII