İlköğretim 6. sınıf fen bilgisi dersinde dramatizasyon yönteminin başarıya etkisi
The Effect of dramatization method 6th grade students' academic achievement in science
  1. Tez No: 105251
  2. Yazar: HATİCE ELİF GÜZEL (SAĞIRLI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET 6.SINIF FEN BİLGİSİ DERSİNDE DRAMATİZASYON YÖNTEMİNİN BAŞARIYA ETKİSİ Fen bilgisi derslerinde, öğrencilerin daha iyi anlaması ve öğrendiklerini daha kolay hatırlaması için uygun yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Araştırmanın problem cümlesini,“ilköğretim 6. sımf fen bilgisi dersinde, dramatizasyon yönteminin akademik başarıya, öğrencilerin fen dersine karşı tutumlarına ve hatırlamaya etkisi var mıdır?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı ise ilköğretim 6. sınıfta elektrik konusunun dramatizasyon yöntemiyle anlatmanın akademik başarıya, öğrencilerin fen dersine karşı tutumlarma ve hatırlamaya etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma 1999-2000 eğitim-öğretim yılı, İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki Piri Reis İlköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırmaya bu okuldaki 6C ve 6F sımfmda okuyan toplam 80 öğrenci katılmıştır. Araştırmada 6F sınıfına klasik yöntemle, 6C sınıfına dramatizasyon yöntemiyle ders işlenmiştir. Araştırmada verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde“t”testi ve Tek Yönlü Varyans Analizinden faydala- nılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanılarak alt problemlerden şu sonuçlar elde edilmiştir: 1) 6. sımf Fen Bilgisi dersinde dramatizasyon yöntemini içeren ders anlatımı, öğrencilerin Fen Bilgisi dersine olan tutumlarını olumlu yönde etkilemektedir. 2) 6. sınıf Fen Bilgisi dersinde dramatizasyon yöntemiyle ders işleyen öğren cilerle, klasik yöntemle ders işleyen öğrencilerin akademik basanları arasında bir fark bulunamamıştır. 3) 6. sımf Fen Bilgisi dersinde dramatizasyon yöntemi kullanmak, klasik yön teme göre öğrencilerin derste öğrendiklerini hatırlamasını kolaylaştırmaktadır. 4) 6. sınıf Fen Bilgisi dersinde, öğrencilerin ailelerinin sosyo-ekonomik durumu arttıkça öğrencilerin başarılan da artmaktadır. VI5) 6. sınıf Fen Bilgisi dersindeki basan, öğrencilerin annelerinin eğitim durumuna göre değişmemektedir. 6) 6. sımf Fen Bilgisi dersindeki basan, öğrencilerin babalannın eğitim durumuna göre değişmemektedir. 7) 6. sımf Fen Bilgisi dersindeki basan, öğrencilerin ders çalışma alışkanlıklanna bağlı değildir. 8) 6. sımf Fen Bilgisi dersindeki basan, öğrencilerinin cinsiyetlerine göre değişmemektedir. Mayıs, 2001 Hatice Elif, GÜZEL (SAGIRLI) VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF DRAMATIZATION METHOD ON 6th GRADE STUDENTS' ACADEMIC ACHIEVEMENT IN SCIENCE In science lessons, methods and technics have been used for better understanding and remembering of the subjects. In this research, dramatization method was used in science lesson. The main argument of the research was“ What is the effect of dramatization method on 6th grade science students' academic achievement, attitude and recall level ? ”. The research took place in Ümraniye Piri Reis Primary School in Istanbul in 1999-2000 academic year. Research participants were 80 students from 6C and 6F classes. The participants belong to 6F class were taught with traditional method whereas others were taught with dramatization method. Research data were evaluated by using Anova and“t”test. Research findings were as follows: 1) In 6th class science lesson, teaching with dramatization method affects the students' attiudes positively. 2) In 6th class science lesson, the students taking the lessons with dramatization method aren't more successful than the students taking lessons with classical method. 3) Using dramatization method in 6th class science lesson makes the students remember the subjects that they learnt in the lessons more easily than the classical method. 4) As the students' parents social-economical statutes increases, the success in 6th classs science lesson also increases. 5) The educational level of the fathers has no effect on the success in 6th classs science lesson. VIII6) The educational level of the mothers has no effect on the success in 6th classs science lesson. 7) The studying habits of the students have no effect on the success in 6th classs science lesson. 8) The sexuality of the students has no effect on the success in 6th classs science lesson. Mayıs, 2001 Hatice Elif, GÜZEL (SA?IRLI) rx