Van koşullarında ana ve ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı sorgum (sorghum bicolor L . moench) ve sorgum sudanotu melez (sorghum sudanense) çeşitlerinin hasıl ve bazı verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of green yield and some yield components of silage sorghum (sorghum bicolor L. moench) and sorghum-sudengrass (sorghum sudanense) cultivars grown as first and second crop in Van condition
- Tez No: 105695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET VAN KOŞULLARINDA ANA VE İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN BAZI SORGUM {Sorghum bicolor L. Moeııch) VE SORGUM-SUDANOTU MELEZ (Sorghum sudaneme) ÇEŞİTLERİNİN HASIL VE BAZI VERİM UNSURLARININ BELİRLENMESİ. ORAL, Erol Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. İbrahim YILMAZ Ocak 2001, 33 Sayfa Bu araştırma Van koşullarında bazı silajlık sorgum çeşitlerinin ana ve ikinci ürün olarak yetiştirilmesi durumunda silajlık hasıl verimi ile diğer verim unsurlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; 1999 yılında Van Ziraat Meslek Lisesi Tarla Arazisinde üretilmiştir. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş olup, ana ürünün ekimi 5 Mayıs, ikinci ürünün ekimi ise 6 Temmuz 1999 tarihinde yapılmıştır. Denemede P-988, Grazer, Grass II, GW-91 10 ve Gözde-80 sorgum çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada; birinci ürün ekiminden ortalama 4142 kg/da yeşil ot ve 1345.5 kg/da kuru ot, ikinci ürün ekiminde ise 5778.8 kg/da yeşil ot ve 1550.8 kg/da kuru ot elde edilmiştir. Ana ürün ekiminden daha fazla yaprak ve salkım oranı, daha düşük bitki boyu ve sap oranı elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan çeşitlerden gerek hasıl verimi ve gerekse silaj kalitesi açısından en uygun çeşitlerin, P-988, Grazer ve Grass II olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sorgum, silaj, sorgum çeşitleri, ikinci ürün.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF GREEN YIELD AND SOME YIED COMPONENTS OF SILAGE SORGHUM (.Sorghum bicolor L Moench) AND SORGHUM-SUNANGRASS (Sorghum sudanense) CULTIVARS GROWN AS FIRST AND SECOND CROP IN VAN CONDITION ORAL, Erol Msc, Field Crops Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ibrahim YILMAZ January 2001, 33 Pages This study was performed to determine green yield and some other yield components of silage sorghum grown as main and second crop in Van conditions. The research was conducted at the field of Van Agriculture High Sehool in 1999. The experimental design was split plot with three replication. Main and second crops were planted on May 5, 1999 and July 6, 1999, respectively. In the experiment, P-988, Grazer, Grass II, GW-9110 and Gözde-80 sorghum cultivars were used. Sorghum cultivars produced 4142 kg/da green herbage and 1343.5 kg/dn hay, when they were planted as main crop. Sorghum cultivars also produced 5778.8 kg/da green herbage and 1550.8 kg/da hay, when they were planted as second crop. Main crop had higher leaf and hanging bunch ratio, but lower plant height and lower stalk ratio when they were planted as second crop. Among used cultivars in the experiment, the best cultivars for yield and quality were determined as P-988, Grazer and Gras II. Key words : Sorghum, silage, sorghum cultivars, second crop. m