Yüzük şeklinde çatlağı olan enine izotrop bir levhada gerilme şiddet faktörü ve plastik bölgelerin bulunması
Stress intensity factor and plastic zone width in a transversely isotropic layer contains ring shaped crack
- Tez No: 106154
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada yüzük şeklinde çatlağı olan enine izotrop bir levhada gerilme şiddet faktörü ve plastik bölgelerin büyüklüğü bulunmuştur. Problem analitik olarak çözülmüştür. Bunun için silindirik koordinatlarda Love tipi gerilme fonksiyonu cinsinden gerilmelerin ifade edilmesinden sonra ele alınan problemin geometrisine uygun olarak Hankel dönüşümü uygulanmıştır. Gerilme ve şekil değiştirmelere ait denklemler elde edildikten sonra sınır şartlan uygulanarak problem, tekil integral denklemine indirgenmiştir. Bu integral denklemi sayısal olarak çözülerek çatlak uçlarındaki gerilme şiddet faktörü değerleri bulunmuştur. Bulunan gerilme şiddet faktörü değerleri kullanılarak verilen bir yük etkisi altında kalıcı şekil değişimine uğramış bölgelerin büyüklüğü bulunmuştur. Birkaç değişik malzeme için, analitik yöntem ile sayısal çözümleme tekniklerinin bir arada kullanılması sonucunda geliştirilen bir bilgisayar programı aracılığı ile problem çözülmüş ve sonuçlar eklerde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler :Enine izotrop malzeme, yüzük şeklinde çatlak, gerilme şiddet faktörü, plastik bölge
Özet (Çeviri)
In this study stress intensity factor and plastic zone width were obtained in transversely isotropic layer contains a ring shaped crack. Problem was solved analytically. Hankel transform was applied leads to geometry of the problem after expressing stresses in terms of Love type stress function;. Problem was reduced to singular integral equation by using boundary conditions after determining stress and strain equations. The stress intensity factors at the tips of the crack were determined by solving this integral equation numerically. Plastic zone width was calculated by using stress intensity factors calculated under loading. Problem was solved by using analytical and numerical solution techniques together in a computer program for various transversely isotropic materials and results are given. Keywords : Transversely isotropic material, ring shaped crack, stress intensity factor, plastic zone