Hiperlipidemi ile karaciğer yağlanması arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Investigation of the relationship between hyperlipidemia and fatty liver
  1. Tez No: 108038
  2. Yazar: ADEM SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNGÖR AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
35 ÖZET YAĞLI KARACİĞER VE HİPERLİPİDEMİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada yağlı karaciğer ve hiperlipidemi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya hiperlipidemili 100 hasta ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı 50 kişi alındı. Böbrek parankim hastalığı ve karaciğer parankim hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı. Açlık plazma lipid değerleri tespit edildi. Karaciğer ekojenitesi 3.75 mHz ultrason probu ile ölçüldü. Dereceleme diafragma ve karaciğer içi damarların görüntüsü ve böbrek parankim ekojenitesinin karşılaştırılması ile yapıldı. İstatiksel analiz için one - way ANOVA testi kullanıldı. Hiperlipidemik grupta plazma kolesterol seviyeleri 253.5 ±41(161- 440 ) mg / dL, plazma trigliserid seviyeleri 231.8 ± 74.4 ( 81 - 493 ) mg / dL, plazma LDL - kolesterol seviyeleri 152.0 ± 42.4 ( 34 - 339 ) mg / dL, plazma HDL - kolesterol seviyeleri 52.5 ± 11.1 (33-89) mg / dL, Karaciğer ekojenite derecesi 1.9 ± 0.6 ( 1.0 - 3.0 ) idi. Kontrol grubunda plazma kolesterol seviyeleri 173.4 ± 19.1 ( 122 - 207 ) mg / dL, plazma trigliserid seviyeleri 110.5 ± 39.3 ( 40 - 185 ) mg / dL, plazma LDL - kolesterol seviyeleri 98.9 ± 18.4 ( 43 - 134 ) mg / dL, plazma HDL - kolesterol seviyeleri 52.4 ± 11.3 ( 27 - 77 ) mg / dL, karaciğer ekojenitesi 1.0 ± 0.1 ( 1.0 - 1.0 ) idi. İki grup arasında plazma kolesterol, trigliserid ve LDL - kolesterol seviyeleri bakımından anlamlı farklılık vardı ( p < 0.0001, p < 0.0001, p < 0.001 ). Bununla birlikte HDL - kolesterol seviyeleri iki grupta da benzerdi ( p > 0.5 ). Hiperlipidemik grupta; plazma trigliserid ve total kolesterol seviyeleri ile ultrasonografık olarak tespit edilen karaciğer ekojenitesi arasında anlamlı ilişki bulduk ( p < 0.0001 ). Bununla birlikte plazma LDL - kolesterol seviyeleri ile karaciğer ekojenitesi arasında anlamlı ilişki tesbit edilmezken ( p > 0.5 ), plazma HDL - kolesterol seviyeleri ile anlamlı ters ilişki bulundu ( p < 0.05 ).
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN HYPERLİPİDEMİA AND FATTY LIVER In this research, we aimed to investigate the relationship between hyperlipidemia and fatty liver. One hundred patients with hyperlipidemia and fifty healthy subjects were included in study. The patients with renal paranchymal disease and hepatic paranchymal disease were excluded. Fasting plasma levels of lipids were detected. Liver echogenity was measured by 3.75 mHz ultrasound probe and were graded by comparison with renal paranchymal echogenity and visualization of intrahepatic vessels and diaphragm. One - way ANOVA was used for statistically analyses. In the hyperlipidemia group: mean plasma levels of cholesterol were 253.5 ± 41 ( 161 - 440 ) mg / dL, mean plasma levels of triglycerides were 231.8 + 74.4 (81 - 493) mg / dL, mean plasma levels of LDL - cholesterol were 152 ± 42.4 ( 34 - 339 ) mg / dL, mean plasma levels of HDL - cholesterol were 52.5 ± 11.1 ( 33 - 89 ) mg / dL, mean grading of liver echogenity was 1.9 ± 0.6 ( 1.0 - 3.0 ). In the control group : mean plasma levels of cholesterol were 173.4 ± 19.1 ( 122 - 207 ) mg / dL, mean plasma levels of triglycerides were 110.5 ± 39.3 (40-185) mg / dL, mean plasma levels of LDL - cholesterol were 98.9 ± 18.4 ( 43 - 134 ) mg / dL, mean plasma levels of HDL - cholesterol were 52.4 ± 11.3 ( 27 - 77 ) mg / dL, mean grading of liver echogenity was 1.0 ± 0.1 ( 1.0- 1.0). There was a significant difference between plasma levels of cholesterol, triglycerides and LDL - cholesterol in both groups ( p < 0.0001, p < 0.0001, p < 0.001 ). However, plasma levels of HDL - cholesterol were similar in both groups ( p > 0.5 ). In the hyperlipidemia group ; we found a significant correlation between ultrasonographycally liver echogenity and plasma levels of triglycerides and total cholesterol ( p < 0.0001 ).