Gitar için beste yapmış Türk bestecilerinin eğitimi ve yapıtlarının uluslararası gitar repertuarındaki yeri
A Comparative study of classical guitar works written by Turkish composers within international classical guitar music repertoire
  1. Tez No: 108778
  2. Yazar: AHMET KANNECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUP KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
“Gitar için beste yapmış Türk bestecilerinin eğitimleri ve gitar yapıtlarının uluslar arası gitar repertuanndaki yeri”başlığı altında yapılan bu araştırmada; yazılı kayıtlar, ses kayıtlan arşivleri incelendi. Ülkemiz ve/veya dış ülkelerde eğitim veren, konser veren, yaymı bulunan Türk klasik gitaristleri ve/veya kompozitörleri ayıklandı. Kaynak taraması yanında, ilgili kişi ya da kuruluşlarla görüşüldü. Alman bilgiler değerlendirildi. Toparlanabilen bilgiler ışığında, koyulan kurallara uyan, belgelenebilen eserler ayıklanarak uluslar arası repertuara girmiş kabul edilebilecek eserler ve bu eserlerle ilgili detaylı bilgiler ortaya çıkartıldı. Bu çalışmanın önemini vurgulamak amacıyla kısa bir dünya gitar tarihi ile birlikte, ülkemiz klasik müzik tarihi ve ülkemizde klasik gitarın gelişim süreci ele alındı. Ortaya çıkan bulgulara göre yapılan yorumlamalarda öneri olarak: -Ülkemiz klasik gitar müziğinin yurt dışında tanıtımının önemi, -Üniversitelere bağlanan ve müzik eğitimi veren kurumların üniversitelerin ilgili diğer bölümleri ile birlikte çalışmalarının gerekliliği, -Klasik Gitar Müziği ile ilgili yapılmış araştırma, audio kayıt ve notalarının arşivlenerek kütüphanelerde bulundurulması vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research, with the title“A Comparative Study of Classical Guitar Works Written by Turkish Composers within International Classical Guitar Music Repertoire”, investigates archives of written and recorded resources. Turkish classical guitarists and composers for the instrument who have been trained both in Turkey and/or abroad have been selected. Apart from resource studies, musical contacts certain musicians and musical institutions have also been established. Received data has been evaluated. After a close selection, detailed information concerning works that deserve international recognition is realised. In order to highlight the significance of the present research, a brief world history of clasical guitar, a history of classical music in the Republic of Turkey, and the development of classical guitar in Turkey are also presented. According to the conclusion of this research, the following suggestion are made: - The significance of International presentations of Turkish classical guitar music repertoire, - The necessity of a collaboration between university departments in general and music colleges. - The suggestion of the availibility of an achive of recordings, scores and research of classical guitar music in local and university libraries.