Bilgi teknolojisindeki gelişmelerin büro çalışanlarına etkisi ve bir uygulama
  1. Tez No: 108813
  2. Yazar: HAKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
103 ÖZET 21. yüzyıla girdiğimiz şu günlerde yaşamın her alanında kendini hissettiren bilgi, yeni çağın bilgi çağı olmasına neden olmuştur. Yaşamın bir parçası olan bilgi, yeni toplum yapısı olan " Bilgi toplumunun oluşmasına neden olmuştur. Bilgi toplumu, her şeyden önce bilgiye değer veren, kullanmasını bilen ve bilgi üretebilen toplumdur. Bu toplum bilgi teknolojilerinden yaygın bir biçimde yararlanmasını bilen, aktif ve edilgenlikten kurtulmuş toplumdur. Oluşan yeni toplum yapısında sürekli ve hızlı bir biçimde gelişmeler ve değişiklikler olmaktadır. Bu hareketliliğe ise bilgi teknolojileri neden olmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde bilgi, bilgi sistemleri ve bilgi teknolojileri kavramları, ikinci bölümde ise; büro kavramı, bilgi teknolojilerinin büro üzerine etkileri ve bilgi teknolojilerinde ki gelişmelerin büro çalışanları üzerine olumlu ve olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Alan çalışmamız ile de büro çalışanlarının psikolojik durumları, mali durumları, çalışma koşullan, eğitim, uzmanlaşma gibi konularda bilgi teknolojisinden ne şekilde etkilendikleri araştırılmıştır.104 Sonuç olarak bilgi teknolojilerinin örgüt ve birey üzerinde, özellikle uyum konusunda nasıl etkilediği ve bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT As we entering 21st century, information is profound in every area of our lives, that leads us to call this century as information age. Information as a part of life, has caused to form“information society ”which is a nature of new society. Information society is the one that value, knows how to use and able to create information. That society aquipped to use information technology extensively, proactive and retained from being passive. In this new form of society there is a continuous and rapid development and changes, which is a result of information technology. In this study, in the first part; information systems and information technology concepts; in the second part; office concepts, effects of information technologies on office administration and positive and negative effects of developments in information technologies on office personells are investigated. With the field study the state and extend that office personells are being affected from information technologies with regard to their pshycological, financial, work conditionts.educational training and specialization are explored.106 As a conclusion, effects of information technologies on organization and individuals especially on orientation/adaptation to work and issues that need to be taken into consideration related to the subject has been determined.