Shell modeli hesaplamaları
Calculations on shell model
- Tez No: 109714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKAY KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Çekirdek potansiyelinin gerçek şekline yakın olduğu düşünülen Saxon- Woods potansiyeli Schrödinger denkleminde yerine konularak, nükleonlann enerji seviyelerini bulmak ancak nümerik çözüm ile mümkündür. Bu çalışma da, harmonik osilatör ve sonsuz kare kuyu potansiyelleri için analitik olarak elde edilen enerji seviyelerinin ortalaması alındığında, Saxon- Woods potansiyeline spin-orbit etkileşme terimi eklenmeksizin elde edilen seviyelere eşdeğer seviyeler elde edilmiştir. Hesaplanan bu enerji değerleri literatür ile uyumludur. Kare kuyu ve harmonik osilatör potansiyeli için elde edilen spin-orbit etkileşme terimi de, bu ortalama alarak elde edilen enerji seviyelerine eklendiğinde, Shell modelindeki 2, 8, 20, 28, 50, 82 sihirli sayılan bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By using Saxon- Woods potential which is considerably similar to actual shape of nucleus potential into Schrödinger wave equation, the calculation of nucleons energy levels are possible by only a numerical solution. In this work, the mean value of energy levels for harmonic oscillator and infinite square potentials have been calculated analytically. These values are similar to that Saxon- Woods potential values that are calculated without adding spin-orbit interaction term. The calculations are in good agreement with literature. When spin-orbit interaction term for square well and harmonic oscillator potential added to mean energy levels above, magic numbers of shell model which are 2, 8, 20, 28, 50, 82 have been obtained.