Nörolojik ağrılı sendromlarda göz kırpma refleksinin R3 yanıtı
The R3 component of the blink reflex in neurologic painful syndromes
- Tez No: 111947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada göz kırpma refleksinin R3 komponentinin nosiseptif sistemle ilişkisi değerlendirildi. Son yıllarda nörofizyoloji laboratuvarlarında R3 yanıtı genelde sağlıklı bireylerin üzerinde ve yüksek akım şiddetiyle incelenmiştir. Selektif dikkati gerektiren durumlarda baskılanabildiği ve startl reaksiyonlarla seyrettiği saptanmıştır. Patolojik durumlarda R3 komponentini inceleyen az sayıda çalışma vardır. R3 yanıtın nosisepsiyonla ilişkisi ise henüz net olarak aydınlığa kavuşmamıştır. Çalışmaya Nöroloji Ana Bilim Dalı EMG laboratuvarına Aralık 2001 Mayıs 2002 tarihleri arasında başvuran ağrıyla seyreden diyabetik nöropali, servikal ve lomber radikülopati ve gerilim tipi baş ağrısı olan toplam 88 hasta alındı. Herhangi bir nörolojik yakınması olmayan 23 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Bu gruplarda GKR'in R3 yanıtının elde edildiği akım şiddeti ve latansları değerlendirildi. Çalışmaya alınan 23 diyabetik nöropatili, 21 servikal radikülopatili, 21 lomber radikülopatili ve 23 gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda GKR'nin sağ/sol R3 yanıt varlığı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek tespit edildi, diyabetik nöropatili hasta grubun R2 ve R3 yanıtlarının elde edildiği akım şiddeti diğer hasta gruplarına ve kontrol grubuna göre daha yüksekti. Lomber radikülopatisi olan olguların ve kontrol grubunun sağ R2.R3 yanıtlarının elde edildiği akım şiddeti ve latansları diğer hasta gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Diyabetik nöropatili hastalarda R3 yanıtının elde edildiği akım şiddeti ve sübjektif ağrı eşiği arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Lateral izasyon gösteren R3 yanıtı hastaların klinik, görüntüleme ve EMG lateral izasyonu ile uyumlu bulundu R3 komponentinin rastlanma sıklığının ilerleyen yaşla anlamlı derecede arttığı saptandı. R3 yanıtının kompresi!" orijinli nöropatilerde akut, diabetik nöropatilerde kronik dönemlerinde daha sık rastlandığı saptandı. Bu bulgularla göz kırpma refleksinin R3 yanıtının polisinaptik refleks arkında mekanoreseptif nöronlarıyla birlikte nosiseptif nöronlarını de içerdiği ve nosiseptif sistemde disfonksiyonu olan durumlarda bu yanıtın nörofizyolojik belirteci olarak kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the R3 component of the eye blink reflex correlation with nociceptive system was evaluated. Iİn the recent years, R3 response were studied mainly on healthy subjects and with high electric shock. During these trials it was observed that R3 response could be suppressed during times when selective attention was needed and that startle reactions could occur at same time. On the other hand studies done on subjects having a pathology arc a few in number and the R3 response correlation with nociception is not clear yet. 88 patients who were referred to our Neurology section RMG laboratory between the dates December 2001- May 2002 with pain complaints because of diabetic neuropathy, cervical or lomber radiculopathy and tension-type headache were included in the study. 23 patiens having no neurological complaints were included in the control group. İn the groups, the R3 response of eye blink reflex, electrical shock intensities, and latencies were evaluated. 23 diabetic neuropathy, 21 cervical radiculopathy, 21 lomber radiculopathy and 23 tension-type headache patients eye blink reflex's right/left R3 responses were observed to be high and statistically meaningful when compared with the control group. Patiens with diabetic neuropathy had R2 and R3 responses at higher electrical shock intensities compared to the other patient groups and control group. Lomber radiculopathy and the control group had right R2- R3 responses at lower electrical shock intensities and with shorter latancies and this finding was statistically meaningful. In diabetic patients there was positive correlation between the electrical shock intensity of R3 response and the subjective pain threshold.. R3 response which showed lateralization were found to be consistent with the lateralization of RMG and imaging results. The incidence of R3 component was found to increase with age. The R3 response was more frequent at acute stages in neuropathies with compressive origin and in chronic stages in diabetic neuropathies. With these findings it could be deduced that pol i synaptic reilex arc of the eye blink reflex's R3 response should contain nociceptive neurons along with mechanoreceptive neurons and that this responce could be used as a neurophysiologic marker in nociceptive system dysfunctions.