A Suggested advanced reading course syllabus for the first year (second term) students in ELT departments
İngiliz dili öğretimi bölümlerinin birinci yıl (ikinci dönem) öğrencileri için önerilen ileri düzey okuma dersi müfredatı
  1. Tez No: 113354
  2. Yazar: BAŞAK DUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
ÖZET Piyasada mevcut bulunan ileri düzey okuma kitapları İDÖ öğrencilerinin ihtiyaç, ilgi ve seviyelerine uygun etkin ders materyalleri içermemektedir. Etkin olmamasının yanı sıra bu materyaller diğer dil becerilerini de yeterince entegre edememektedir. Sonuç olarak bu çalışma İDÖ bölümlerinin okuma derslerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmıştır. Birinci bölümde problem, hipotez ve bu çalışmanın içeriği açıklanmıştır, ikinci bölümde çalışılan konuyu aydınlatmak için ilgili literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise metod yani bilgi toplama yöntemleri açıklanmıştır. Mevcut okuma derslerinin ihtiyaçları hazırlanacak olan iki anketle tespit edilmiştir. Anketler Hacettepe, METU, Gazi, 19 Mayıs ve 9 Eylül Üniversiteleri'nin İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde uygulanmıştır. Hazırlanan anketler bu üniversitelerin okuma dersi öğretmenleri ve birinci yıl öğrencileri tarafından yanıtlanmıştır. Hazırlanacak olan materyallerin özelliklerini tesbit etmek için anket sonuçları analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmış olan ders materyalleri önerilmiştir. Sonuç olarak İDÖ öğrencilerinin ihtiyaç ve ilgilerine hitap edecek on adet okuma ünitesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Advanced reading books in the market lack appropriate and effective course materials which are suitable for the needs, interests and the level of the ELT students. Besides being efficient, such materials fall short to achieve integration. As a result, the present study is conducted to fulfill the requirements of reading courses at ELT departments. In the first chapter, the problem, the hypothesis and the scope of the present study have been explained. In the second chapter, the relevant literature on the topic has been reviewed in order to clarify the studied issues. In the third chapter, the method, that is, the data collection procedures have been defined. The needs of the present reading courses have been identified through two questionnaires. The questionnaires were administered in the ELT departments of five universities; Hacettepe, METU, Gazi, 19 Mayıs and 9 Eylül Universities. The subjects of the questionnaires were the reading course teachers and the first year students of these universities. The results of the questionnaires have been analyzed in order to identify the characteristics of the materials that have been developed in this study. Finally, in the fourth chapter, the suggested course materials in accordance with the identified needs have been presented. Thereby, ten reading units that aim to appeal to the ELT students' needs and interests have been developed.