İMKB'de Ulusal-100, ulusal-sinai, ulusal-mali ve ulusal hizmetler endekslerinin zaman serisi analizleri
Time series analysis of national 100, industrials, financial and services sectors indices at İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 113630
  2. Yazar: FİKRET GÜZELLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL KORUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Yatırımcıların geçmiş dönemlerden bilgi edinecekleri, bu verileri değerlendirebilecekleri ve elde edecekleri sonuçların tutarlı olması durumunda yatırım yapacakları düşüncesinden hareketle İMKB verilerinin kullanımıyla bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada İMKB 1997, 1998, 1999 yılları endeksleri veri olarak kullanılarak, zaman serisi analizlerinden ARIMA modellemesinin bilgisayarda uygulanmasıyla yıllar içerisinde benzer dönemlerde benzer hareketlerin (volalite) olup olmadığı ve bir yıllık verilerin kullanımı ile gelecek dönemin 14 günlük kısmında, gerçekleşmesi muhtemel endeksin tahminlemesi yapılmaya çalışılmıştır. İMKB verilerinin kullanılması ile dönemler arasında tam olarak bir benzer hareket serisinin varlığından söz etmek tam olarak mümkün görülmemektedir, gelecek 14 günlük dönemlerin tahminlemesi sürecinde, tam olarak tahminlemenin doğru sonuç verdiğini söylemek güç görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it has been considered that the investers may need information of the previous terms and classify the mentioned data and they may as well invest money if the results are stable, the İstanbul Stock Exchange data has been arranged. The above mentioned study has been arranged by the data of İstanbul Stock Exchange 1997,1998,1999 indices, using the time serial analyse ARIMA model on the computer within the consideration of similar volalite in similar eras and the estimation of the possible to be index of the next 14 day-term by the annual data has been studied. It possibly semms difficult to estimate the simiiar movement serial of different terms on behalf of the İstanbul Stock Exchange data. Finally, it is difficult to say that the results are hardly reliable for the following 14 day-term estimation procedure. VI