The Development of question, conjunction and postposition usages among Turkish preschoolers
Okul öncesi Türk çocuklarında soru, bağlaç ve edat kullanımlarının gelişimi
- Tez No: 113948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Linguistics, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada okul öncesi Türk çocuklarının soru, bağlaç ve edat kullanımlarınn gelişimi incelenmiştir. Bu kullanımların gelişimlerinin değerlendirilmesi amacıyla 96 okul öncesi çocuk (48 erkek-48 kız, 8 yaş grubuna bölünmüş olarak) kullanılmıştır. Çocuklara, konuşma örneklemleri almak amacıyla hikaye oluşturma, hikaye anlatma ve yapısallaştırılmış oyun ortamı olmak üzere 3 görev verilmiştir. ANOVA teknikleriyle yapılan istatistiksel çözümler, bazı yaş gruplarının soru, bağlaç ve edat kullanımlarında anlamlı bir farklılık olduğunu gösterse de, bu yapıların yaşlar arasında düzenli bir gelişmesi olmadığı görülmüştür. Bulgular değerlendirilmiş, diğer bazı etkenlerin rolü tartışılarak yeni araştırma çalışmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the development of questions, conjunctions and postpositions among Turkish preschoolers. Ninety-six (fourty-eight girls and forty-eight boys divided to eight age groups) preschool children were used as subjects to evaluate the usages and development of questions, conjunctions and postpositions. Three tasks (story generation, story telling and structured play) were administered to children to obtain speech samples. The data were analyzed by using repeated measures of ANOVA. Although some of the age groups were found to use questions, conjunctions and postpositions significantly better than the others, between age groups a regular development were not seen in use of these grammatical forms. An interpretation of findings was done and future research studies were suggested.