Yapay resiflerdeki balık kompozisyonlarının mevsimsel değişimi üzerine bir araştırma
A Study on seasonal variations of fish composition at artificial reefs
- Tez No: 114037
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALTAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
V ÖZET YAPAY RESİFLERDEKİ BALIK KOMPOZİSYONLARININ MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA GÜL, Benâl Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Avlama İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Doç. Dr. Altan LÖK Ağustos 2001, 29 sayfa Çalışma Ocak 2000 - Aralık 2000 tarihleri arasında İzmir körfezinde'ki Hekim Adası'nın kuzeydoğusunda yeralan yapay resif alanında yürütülmüştür. (38° 27' 00" N / 26° 47' OCT E ) Mevsime bağlı olarak 9 metre ve 18 metredeki resif gruplarının balık kompozisyonundaki değişimi tespit etmek amacıyla sualtı görsel sayım teknikleri kullanılarak örnekleme yapılmıştır. Çalışma sonunda toplam 13 familyaya ait 22 tür tespit edilmiştir. Bunların % 54,5 inin ekonomik tür olduğu saptanmıştır. Beslenme rejimlerine göre türlerin % 72,7' si (16 tür) karnivor, % 22,7'si (5 tür ) ömnivor ve % 4,5' i (1 tür ) herbivordur. Sonuçlar 9 metre ve 18 metre resiflerinde tür ve birey sayı açısından farklılık olduğunu, aynı zamanda mevsimlere göre tür sayılarında değişiklik olduğunu ancak birey sayılarında önemli bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Anahtar sözcükler; Balık kompozisyonu, yapay resif, mevsimsel değişim
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A STUDY ON SEASONAL VARİATİONS OF FISH COMPOSITION AT ARTIFICIAL REEFS GÜL, Benâl Msc in Department of Fisheries and Processing Technology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Altan LÖK August 2001, 29 pages The study was conducted at northeast coast of Hekim Island (38° 27* 00° N / 26° 47' 00" E ) artificial reefs in the middle of Izmir Bay, between January 2000 - December 2000. The aim of the study was compare the seasonal variations of fish composition at 9 meter and 18 meter reef groups. Visual census technique was used for determine individual and species number. At the end of the study, 13 family and 22 species were recorded. Economic important species represented % 54,5 of the total species number. Carnivores dominated the fish composition ( % 72,7 - 16 species) followed by omnivores ( %22,7 - 5 species)and herbivores ( % 4,5' - 1 species). Results show that there are significant differences between 9 meter and 18 meter reefs species and individual number, at the same time between seasons on the individual number. However there is no differences on the seasonal species number. Keywords; Fish composition, artificial reef, seasonal variations