Montaj hattı benzetimi
Simulation of assembly line
  1. Tez No: 114572
  2. Yazar: AYHAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
MONTAJ HATTI BENZETİMİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Ayhan AKAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Benzetim ; gerek faaliyette olan bir işletmedeki proseslerin iyileştirilmesi, gerekse yeni kurulacak bir işletmenin tasarımı ve hedeflerine ulaşabilmesi amacıyla çok yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Bu tezde MAN Kamyon ve Otobüs Sanayi A.Ş kamyon montaj hattında mevcut sistemin incelenmesi, problemlerin ( darboğazların ) belirlenerek gerekli düzenlemelerin yapılması, alternatif sistemler içinde performans ölçütlerinin iyilenmesi amaçlanmıştır. Bunun için de önce mevcut sistemin SIMAN Benzetim dili ile modeli kurulmuştur. Darboğaz olan istasyonlar belirlenmiş ve gerekli düzenlemeler yapılarak mevcut sisteme alternatif iki sistem tasarımı önerilmiştir. Bu sistemler içinden en iyisi Rinott prosedürü ( Wadsworth, 1998 ) ile seçilmiştir. Son olarak 7 nolu istasyondaki makinanın bozulmaları dikkate alınarak bakım politikalarının mevcut ve alternatif sistemlere etkilerini incelemek amacıyla benzetim modelleri kurulmuş ve bu modeller içinden en iyisi maliyet / kar analizi ve t testi ile seçilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.04 Anahtar Kelimeler : Benzetim, Rinott Prosedürü, Montaj Hattı, SIMAN, t testi Sayfa Adedi : 78 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Berna DENGİZ
Özet (Çeviri)
11 SIMULATION OF ASSEMBLY LINE ( M. Sc. Thesis ) Ayhan AKAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Simulation: is the most commenly used technic to improving the processes in a real system and for the new enterprise desingning and reaching the targets of this enterprise. In this project it is aimed to improving the predefined performance criteria at truck assembly line in MAN Kamyon ve Otobüs A.Ş. by examining the current system and defining the problems and by recorrecting it. So, the current system is examined and made a model in SIMAN. And later by making necesary recorrections with the stations which has some problems two alternative models are produced and the best one is chosen by Rinott (Wadsworth, 1998 ) procedure. At final by quessing some problems at 7' stations new models are simulated to see the effects of maintanence politics on current and alternative system and the best model is chosen by the analys of 'cost/benefit' and 't' test. Science code : 605.02.04 Key Words : Simulation, Rinott Procedure Assembly Line, SIMAN, t test Page numbers : 78 Adviser : Prof.Dr.Berna DENGİZ