Gayrı sıhhi müesseselerin ruhsatlandırma ve denetimleri, bu safhalardaki problemler ve çözüm yolları üzerine bir inceleme
A Research on problems and solutions of the licencing and controlling of the unhealthy establishments
- Tez No: 114688
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
GAYRI SIHHİ MÜESSESELERİN RUHSATLANDIRMA VE DENETİMLERİ, BU SAFHALARDAKİ PROBLEMLER VE ÇÖZÜM YOLLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Hüseyin ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada gayrı sıhhi müesseselerin kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler açısından ruhsatlandırma ve denetim işlemleri ile çevre sağlığına olan olumsuz etkileri, bunların nedenleri ve çözüm yollan araştırılmıştır. Çalışmalar esnasında yürürlükte bulunan kanun, tüzük ve yönetmelikler incelenmiş, bunların gayrı sıhhi müesseselere olan yaptırımları araştırılmıştır. Bundan sonra yürürlükte olan kanunların uygulanması esnasındaki hatalar (çevre sağlığını korumada yetersiz kalma) ve Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü 'nde bu tür tesislerle ilgili yürütülen işlemlerin durumu incelenmiştir. Daha sonra, bu tür tesislerin çevre sağlığına olan olumsuz etkilerini önlemede; teoride ve pratikte ne tür çözümler bulunabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak toplanan tüm veriler üzerinde uzmanların görüşleri alınarak GSM ruhsatlandırma ve denetimlerine ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 25 Çevre sağlığı, gayrı sıhhi müesseseler 116 Prof. Dr. Basri ATASOY
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON PROBLEMS AND SOLUTIONS OF THE LICENCING AND CONTROLLING OF THE UNHEALTY ESTABLISHMENTS (M.Sc. Thesis) Hasan Hüseyin ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this research, permitting and controlling of unhealty establishments according to the legal regulations are studied. Negative impacts of these establishments for environmental health are researched. Causes of the impacts and their solutions are examined. At the period of the research, instant acts and regulations are examined and the sanctions of the acts are researched. Then the errors, those are being appeared while the implementing of the acts (becoming insufficent for protecting environmental helath) are researched. The status of applications of the acts about these establishments under controlling of The Health Directorate of The Province of Ankara are examined. Then precautions on unfavourable effects of these establishments are examined as theoretically and practically. As a result, all colected datas are evaluated under leading of experts on the issue, then some suggestions about permitting and controlling of unhealty establishments. Science Code Key Words Page Number Adviser 25 Environmental health, unhealty establishments 116.. Prof. Dr. Basri ATASOY