Bilgisayar yardımı ile pnömatik devre tasarımı
Computer aided pneumatic circuit design
- Tez No: 114716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar yardımı ile pnömatik devre tasarımı yapmak için kullanıcı etkileşimli bir bilgisayar program geliştirilmiştir. Devre tasarımında kullanılan elemanlar için DXF dosyalan elde edilerek bir veri tabanı oluşturulmuştur. Program, seçilen elemanlar ile ilgili bilgileri veri tabanından almaktadır. Devre tasarımı, elemanların seçimi ve kullanıcı sınırlamaları ile yapılmaktadır. Tasarlanan pnömatik devre DXF uzantılı olarak saklanabilmektedir. Böylece, DXF veri yapışım kullanabilen diğer programlar ile iletişim sağlanmaktadır. Bilgisayar programı, Delphi 3.0 programlama dili ile hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Pnömatik devre elemanları, DXF dosya yapısı, Pnömatik devre tasarımı. Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan KORKUT
Özet (Çeviri)
In this study, a user-interactive computer programme used for computer aided pneumatic circuit design has been developed. A database was established by generating DXF files for the components which are used in the circuit design. The program acquires the information about the selected components from the database. The circuit design is carried out by the component selection and user limitations. The designed pneumatic circuit can be stored with DXF extension. Consequently, the interaction can be made with other programs which use DXF data structure. The computer program was written by using Delphi 3.0 programming language. Science code : 626.12.01 Key Words : Pneumatic circuit components, DXF file structure, Pneumatic circuit design, Page number : 97 Adviser : AssistProf. İhsan KORKUT