Buji ile ateşlemeli motorlarda marş motoru gücünün motor hacminin fonksiyonu olarak tanımlanması
Definition of power of starting motors for s.i.e. as a function of engine volumes
  1. Tez No: 114718
  2. Yazar: KAMURAN ÖNSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
BUJİ İLE ATEŞLEMELİ MOTORLARDA MARŞ MOTORU GÜCÜNÜN MOTOR HACMİNİN FONKSİYONU OLARAK TANIMLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Kamuran ÖNSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu çalışmada, marş motoru gücü motor hacminin fonksiyonu olarak tanımlanmıştır. Çalışmada ilk olarak marş motoru çeşitleri incelenmiş, marş motorlarının kullanıldığı taşıtlar belirlenerek, katalog değerleri tespit edilmiştir. Bu değerler literatürdeki ampirik ve teorik ifadeler ile elde edilen marş motoru güçleri ve deneysel olarak elde edilen sürtünme güçleri ile karşılaştırılmıştır. Literatürde marş motoru gücü hesabı Md=Vh.cb moment ifadesi N=(Md.n)/9549 güç ifadesinde kullanılarak hesaplanmaktadır. Ampirik olarak Md=Vh.cb ifadesinde verilen cb katsayısı motor hacmine göre değişmektedir. Bu çalışmada yukarıdaki ifadeden farklı olarak, güç ifadesindeki devir ve diğer sabitler yeni belirlenen sabitler içerisinde düşünülmüş ve marş motoru güç ifadesi, sadece motor hacminin fonksiyonu olarak Nmm=cc.Vhp üstelII ifadesi ile tanımlanmıştır. Ek olarak B.A.M. hacmine bağlı motor sürtünme gücü NSür=aı.Vhpı ifadesi şeklinde geliştirilmiştir. Sonuçta literatürdeki ampirik ifade ve bu çalışmada elde edilen ifade ile hesaplanan marş motoru güçleri, katalog değerleriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda literatürdeki ampirik ifade sonuçları katalog değerleri ile %40-70, bu çalışmada elde edilen ifade sonuçları ise katalog değerleri ile %3,77'lik bir hata vermiştir. Marş motoru gücü için tanımlanan yeni ifadenin daha güvenilir ve daha doğru sonuç verdiği görülmektedir. Bilim Kodu : 15 Anahtar Kelime : Marş Motoru Gücü, B.A.M. Sürtünme Gücü, B.A.M. Hacmi. Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kemal ERŞAN.
Özet (Çeviri)
IH DEFINITION OF POWER OF STARTING MOTORS FOR S.I.E. AS A FUCTION OF ENGINE VOLUMES (M.Sc. Thesis) Kamuran ÖNSOY GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this study, the power of starting motor is defined as the function of volume of engine. First different kinds of startingmotors are used for are defined and cotalog values listed. Catalog values compared with emprical and theoretical values in literature for powers of starting motors and experimental quantities obtained for friction power. In literature, power of starting motors is evaluated by the formula N=(Md.n)/9549. The quantity Md is the momentum and calculated by Md=Vh.cb. The values of cb are emprically defined for different kinds of engine volumes. In this study, power of starting motors is defined in a new formula and the value of n, revolution of engines in time, and other factors (e.g. the value of 9549) in the old formula (i.e. N= (Md.n)/9549 ) are casted only in one variable, defined as 'engine volume' Vh. In this way, power of startingmotorsIV N is defined as a function of engine volume by Nmm=a.Vhp. In addition to this, a new definition for I.C.E. friction power is experimentally obtained and given byNfric=a1.Vhp1. The values obtained for the old emrical formula in the literature and the new defined formula for the power of starting motors are compared with catalog values. It is shown that the new formula gives only %3,77 error while the emprical formula results in %40-70 error. It is apparent that the new definition for the power of starting motors gives more accurate results thus, more reliable. Science Code : 15 Key Words : Starting Motors Power, S.I.E. Friction Power, S.I.E. Volume Page Number : 62 Adviser : Ass. Prof. Dr. Kemal ERŞAN