Brakiyal pleksus blokunda bupivakaine eklenen Verapamil ve Morfin HCL'ün analjezi üzerine etkileri
The Effects of verapamil and morphine HCI supplemented to bupivacaine on analgesia during brachial plexus blockade
- Tez No: 115744
- Danışmanlar: PROF.DR. GEYLAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmamızda brakiyal pleksus blokunda bupivakaine eklenen verapamil ve morfin HCI'ünün postoperatif analjezi üzerine etkilerim araştırmayı amaçladık. Fakülte etik kurul ve hasta onayı alındıktan sonra arteriovenöz fistöl (A-V) açılacak Üroloji ve üst ekstremite cerrahisi uygulanacak Ortopedi hastalan (60 hasta) çalışmaya alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrılarak; grup I'de 40 mi volüm içinde %0.375'Bk bupivakain kullanıldı. Aynı doz ve volümdeki bupivakaine grup H'de 5 mg verapamil ve grup III'de ise 5 mg morfin HCL eklendi Blok suprakkvikuler teknikle periferik sinir stimülatörü yönlendiriciliğinde uygulandı. Uygulamanın başlamasını takiben cerrahi başlama süresi, sedasyon ve analjezi düzeyleri (VAS, VRS) ile hemodinamik parametreler peroperatif ve postoperatif dönemde belirlenen aralıklarla ölçümleri yapıldı Postoperatif ikinci gün hastaların ağrılarının ne zaman başladığı soruldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of verapamil and morphine HCI supplemented to bupivacaine on analgesia during brachial plexus blockade. We aimed to assess the effects of verapamil and morphine HCI supplemented to bupivacaine during brachial plexus blockade on postoperative analgesia. After approval by the faculty ethic committee and a written consent from the patients were undertaken, orthopedic patients undergoing upper limb surgery, and urologic patients undergoing arterio-venous fistula operation ( 60 patients totally) were included in the study. Randomly these patients were divided into three groups. In group I % 0.375 bupivacaine in total volume of 40 ml used for blockade, the same dosage and volume of bupivacaine was used with 5 mg verapamil in group II; 5 mg morphine HCI in group IH. The blockade was performed by the supraclavicular technique with aid of peripheric nerve stimulater. After beginning of procedure, the time of initiation of surgery, the level of analgesia (VAS, and VRS), the level of sedation and hemodynamic parameters were measured in determined periods during peroperative and postoperative time. Postoperative second day all patients were also examined for pain.