Development of a two-dimensional upwing euler solver using total variation diminishing (TVD) method
Toplam değişim azaltılması metodu kullanılarak iki boyutlu yön hassas euler çözücüsü geliştirilmesi
- Tez No: 116318
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz TOPLAM DEĞİŞİM AZALTILMASI METODU KULLANILARAK İKİ BOYUTLU YÖN HASSAS EULER ÇÖZÜCÜSÜ GELİŞTİRİLMESİ Özdemir, Umut Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Halûk Aksel Aralık 2001, 78 sayfa Bu tez çalışmasında, iki boyutlu, zamanla değişen, sıkıştırılabilen Euler denklemlerinin çözülmesi için bir yazılım geliştirilmiştir. Temel akış denklemleri olarak kullanılan Euler denklemlerinin korunumlu haldeki şekilleri sonlu hacim metodu kullanılarak ayrıştın İm ıştır. Kullanılan sayısal düzenleme Roe'nun yaklaşık Riemann çözücüsüdür. Uzayda birinci dereceden hassasiyet elde edilmiştir. İkinci dereceden hassasiyete, uzayda, yeniden kurma yöntemi ile ulaşılırken zamanda ikinci dereceden hassasiyet Runge Kutta metoduyla elde edilmektedir.Kullanılmakta olan yöntem yön hassas olmasına karşın kesintiler civarında salınımları önlemekte yeterli olamamaktadır. Toplam değişim azaltılması metodları olarak genellenen doğrusal olmayan sınırlayıcıların uygulanmasıyla sayısal çözüm geliştirilmiş, yeni uç noktaların oluşumu engellenmiştir. Barth ve Jespersen'ın sınırlayıcısı kullanılmıştır. Yazılımın geçerliliğimi ispatlamak için bir Ni tümseği üzerindeki ses civarı ve ses üstü kanal akımları değerlendirilmiştir. TDA sınırlayıcılarının kullanılmaları ile elde edilen çözümler, Ni'nin elde etmiş olduğu çözümlerle karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Euler Denklemleri, Toplam Değişimin Azaltılması Düzenlemeleri, Sonlu Hacim Metodu, Roe'nun yaklaşık Riemann Çözücüsü. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A TWO DIMENSIONAL UPWIND EULER SOLVER USING TOTAL VARIATION DIMINISHING (TVD) METHOD Özdemir, Umut M.Sc, Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Halûk Aksel December 2001, 78 pages The present study deals with the development of a finite volume algorithm for the solution of two-dimensional, unsteady, compressible Euler equations. The governing Euler equations are discretized in their conservative form using finite volume method. Roe's approximate Riemann Solver is the numerical scheme employed. First order accuracy in space is achieved. Second order accuracy is obtainedjn space using Least Squares reconstruction and in time using Runge Kutta scheme.This method being upwind is not sufficient to avoid the appearance of oscillations around discontinuities. Non-linear limiters, generalized as total variation diminishing schemes are applied to improve the numerical solution, preventing the appearance of new extremum's. Barth and Jespersen limiter has been applied. To prove the validity of the code, the transonic and supersonic channel flow over a Ni-bump is considered. The comparison of the results using the present code is compared to the results of Ni. Keywords : Euler Equations, Total Variation Diminishing, Finite Volume Method, Roe's approximate Riemann Solver. IV y