Depremlerde kriz yönetimi ve bir model teklifi
Crisis management in the earthquake and a proposal of a model
- Tez No: 117123
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZNUR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Tabi bir afet sonucu oluşan kargaşa döneminde nasıl bir yönetim sergilenmesi gerektiği, kriz yönetimi modeli ile incelenmiş, depremde yapılacaklar konusunda bilgi verilmiş ve bir teşkilat modeli teklif edilmiştir. 17 AĞUSTOS depremi sonucu, Türkiye'de, devlet ve organları, Sivil Savunma, Kızılay ve Sivil Toplum örgütlerinin yeterli seviyede, deprem öncesi, esnası ve sonrasında yapılacak faaliyetlere ve eşgüdüm konusuna eğilmedikleri, ortaya çıkmış, bundan dolayı çok önemli maddi ve manevi kayıplara neden olunmuştur. Bu çalışmadaki amacımız depremlerdeki manevi ve maddi kayıplarımızı Amerika ve Japonya'daki gibi en alt seviyelere indirebilecek, olguları açıklamaktır. Bu konu geleceğimize sahip olabilmek kadar önemlidir; çünkü çürük yapılan yapıların içerisinde binlerce insanımız kurban olmaktadır. Ülkelerin, devletlerin varoluş sebebi olan insanın kaybı, memleketi temelden sarsar. Bununla beraber sağlam yapılmayan yapıların yıkılması ile hem bunların yıkımından dolayı, hem de enkazın kaldırılmasından dolayı büyük maddi kayıplar olmaktadır. Hayvanların ölümü hayvancılığımıza darbe vurmaktadır. İş gücü kaybından dolayı, üretilemeyen ve satılamayan mal ve ihraç kayıpları, stok mal kayıpları, ödeme yapılamamasından faiz ve ceza ödemeleri yani tüm ekonomik sistemdeki kayıplar bizi bizden çalmaktadır. Bu hususlardan dolayı, konu önemsenmeli ve artık bir düzene sokulması gerekmektedir. Son bölümde deprem esnasında Mülki İdarenin, Halkın ve Fert olarak yapılması gerekenler, deprem öncesi, anı ve sonrası olarak ele alınmıştır. Milletler arası ve öz kaynaklarımızı felaket anında nasıl kullanacağımıza dair yeni teşkilatlanmamız gene bu bölümdedir. Sonuç bölümünde almamız gereken tedbirler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The management style which occurs after a natural disaster will be examined with a Crisis Management Model and the order of works in the earthquake will be presented as a model. As a result of the August 17th earthquake, it has been understood that in our country, government and its divisions, civil community organizaions, civil defense organizations and Kızılay were not sufficiently interested in the organization before, during and after the earthquake. So, this problem caused very important physical or moral losses. The aim of our study is to explain the phenomenon which will reduce our physical and morale losses in earthquakes to lower level such as in U.S.A and Japan. This matter is as important as reaching our future, because thousands of our people are sacrificed in decaying buildings. On one hand, the loss of human lives, which is the cause of the existence of the countries and states, affects the countries negatively. On the other hand, to destroy the decayed buildings and to remove the wreckage would cause too many physical losses. The death of our animals badly affect our cattledealing. All the losses in the economic system such as, the goods and export losses that can't be produced or sold, and the loss of stocks, because of the loss of labor force, and the interest and punishment payments because of not paying debts, affects us deeply. Because of these cases, we have to consider the importance of the matter and we must know how to put the work in order. Finally, all we have to do as an individual, community and the property administration during an earthquake is studied in the thesis in three levels which are before, during and after an earthquake. The new organization using international and national resources during disasters are also studied in this section. In the final chapter the measures that we have to take are put in order.