Hisse senedi getirilerinde firma büyüklüğü etkisi: İMKB'de uygulamalı bir analiz
Firm size effect on return stocks: Applicable analysis at IMKB
  1. Tez No: 117144
  2. Yazar: TALİP PINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
I- "V w**** OZET Bu çalışmada, İMKB ' de 1990-2000 yılları arasında işlem gören firmaların, hisse senedi getirilerinde firma büyüklük etkisi olup olmadığı incelenmiştir IMKB de 1990-2000 döneminde işlem gören firmaların firma büyüklüğü ile getirilen arasında literatürde olduğu gibi negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca etkinin dönemler itibariyle devam edip etmediğini görmek amacıyla 1990-1995 ve 1996-2000 tarihleri arasında yapılan incelemede de firma getirileri ile firma büyüklüğü arasında negatif bir ilişki ve ilişkinin sürekliliğini koruduğu tespit edilmiştir. Aylık getiri ile firma üç portföye ayrılmış (küçük, orta, büyük), firmalar üzerinde yapılan incelemede küçük firmaların ay etkisine bağlı kalmaksızın orta ve büyük firmalara oranla daha yüksek bir getiri sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, firmaların ocak ayında diğer aylara oranla daha yüksek getiri sağladığı görülmüş, bu ayda firma büyüklüğü ile ilgili olarak yapılan testler yukarıdaki bulguları destekleyici sonu çlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At IMKB stocks between 1990-2000, as it is in the literature.there has been observed a negative relation between firm size and average returns. Also,in a research that had been applied in 1990-1995 and 1995-2000 in order to see whether the effect continues during different periods,it has been recognized that there exists a negative correlation between average returns and firm size and this correlation conserves its continuity.In a research on monthly returns and firm size types of small, average and big categories, small firms, without affected by month effect, provide higher returns than average and big sized firms. Moreover, it has been recognized that firms produce higher average returns in January, and small firms provide higher returns than bigger ones in January than in other months, reseasrches applied in this month provide results that support the findingsabove.