İMKB'de haftanın günü etkisi ve deneysel bir uygulama
  1. Tez No: 117145
  2. Yazar: ÖMER FARUK FIRAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Daha önce yapılan çalışmalardan anlaşıldığı üzere dünya borsalarının pek çoğunda, Pazartesi günleri (bazı ülkelerde Salı günleri) sistematik olarak negatif getiri sağlarken, Cuma günleri en yüksek getiriyi sağlayan gün olmuştur. Bu çalışmada İMKB'de de benzer bir eğilimin var olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızda, İMKB bileşik endeksine ait 2 Ocak 1990 - 28 Aralık 1999 tarihleri arasındaki günlük veriler kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi günlük veriler dikkate alındığında toplam 387.967 gözlemden oluşmaktadır. İMKB'de de diğer hisse senedi piyasalarında olduğu gibi, Haftanın Günü Etkisi bulunmaktadır. Haftanın günleri arasında getiri açısından oldukça farklılıklar gözlenmektedir. Tüm yıllarda Cuma günleri, diğer günlere göre istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif getiri sağlamaktadır. İstatiki olarak anlamlı ve negatif getiri ise en fazla Salı günleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We can understand from previous studies that, most of world's stock exchange's have“Day of the week effect”, and systematically Monday ( in some countries Tuesday) have negative earnings, than Friday is the day that have positive earnings. In this study we reviewed that; if Istanbul Stock Exchange Market have“Day of the Week Effect”or not. We inspected the days between; January 2, 1990 and December 28, 1999. The survey reports includes 387.967 observations. The result of the study shows that, Istanbul Stock Exchange Market have "Day of the Week Effecf'.Between the days of the week, they represent so much difficulties. Friday have positive earnings, than Tuesday is the day that have negative earnings.