CRM'in temas kanallarından çağrı merkezlerinin incelenmesi ve Türk Telekomünikasyon A.Ş.'deki uygulama
Studying of call centers of CRM contact channels and applications in Türk Telekomünikasyon A.Ş.
  1. Tez No: 117254
  2. Yazar: NUSRET ORAL SAĞEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ CRM'ÎN TEMAS KANALLARINDAN ÇAĞRI MERKEZLERİNİN İNCELENMESİ VE TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.' DEKİ UYGULAMA Nusret Oral SAĞEL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof.Dr, Necdet TİMUR CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) işletmeler açısından müşteriye yönelik bütün faaliyetlerin merkezinde yer almaktadır. İşletmelerin müşterileri ile temas sağladıkları tüm erişim kanallarından toplanmakta olan verilerin değerlendirilmesi ile müşteriye yönelik hedefler, kararlar, kampanyalar zamanında gerçekleştirilebilmektedir. Bu yolla, müşteri memnuniyetinin yükseltilmesi sağlanmaktadır. CRM işletme birimleri arasında bir bütünleşme sağlayarak, talebin yaratılması, izlenmesi, satış potansiyelinin satışa dönüştürülmesine, satış bilgisinin satış sonrası hizmetlerde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. CRM'in müşteriyle temas sağladığı kanalların başında çağrı merkezleri gelmektedir. Çağrı merkezleri müşteri tanınırlığı, rekabet edebilirlik ve kurumların hızla değişen pazarlara uyum becerileri üstündeki etkileri ile yaygın bir şekilde kullanılır oldular. Çağrı merkezleri; müşterilere kolay ulaşım ve iş yapma imkanları yaratarak müşteri sadakatini arttırırlar, veri akışını kayıt altına alarak kalitenin gelişmesine ve yaratıcılığa katkıda bulunurlar, satın alma eğilimlerini müşteri şikayet ve görüşlerini ele alarak ve demografik bilgileri analiz ederek pazarlama aktivitelerini mümkün kılarlar.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT STUDYING OF CALL CENTERS OF CRM CONTACT CHANNELS AND APPLICATIONS IN TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. Nusret Oral SA?EL Departmant of Business Administration Anadolu University, Institue of Social Sciences, September 2002. Advisor: Prof. Dr. Necdet TİMUR Customer Relationship management (CRM) takes part at the center of all activities in the business, related whit customer. Whole data which is procured by all penetration channels existing in relations between business and customers are evaluated and so; customer targets, decisions and campaigns can be achieved timely. In this way, customer satisfaction can be raised. CRM provides entegration among business units; thus watching demand creation, changing sales potential into sales and using sales information for after - sales services can be possible. Call centers can be counted at the head of customer contact channels of CRM. Call centers are used widespreadly by means of it's influence at customer knowing, competitive advantage and harmony skill of variable markets. Call centers provide some possibilities to customers for easy communication and making business; so they are being of help to develop quality and creative marketing by contraling data processing. Also they make possible marketing activities by taking into consideration buying motives, customer complaint, customer opinion and analyzing demographic datas.