İnanç temeline dayalı sivil toplum kuruluşlarının halk eğitimindeki yeri ve önemi (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı örneği)
The Importance and significance of public education in the civil society organizations that are established on the basic principle of belief: Sample on Pir Sultan Abdal Culture Association and Hacı Bektaş Veli Anatolian Culture waqf
  1. Tez No: 117544
  2. Yazar: SEMRA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET İNANÇ TEMELİNE DAYALI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ HALK EĞİTİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ (PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ VE HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ÖRNEĞİ) Akkaya, Semra Yüksek Lisans, Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç.Dr. Ahmet DUMAN Kasım 2002, 95 sayfa Bu araştırmanın amacı, inanç temeline dayalı alevi örgütlenmelerinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'nın bir“sivil toplum kuruluşu”olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerin“yetişkin eğitimindeki”yeri ve öneminin belirlenmesidir. Araştırma betimsel tarama modelinde nitel ve nicel araştırma yaklaşımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evreni Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Etkinliklerine katılanlardan rastlantısal olarak seçilen 30'ar kişilik gruplardan ve her iki vakfın yöneticilerinden oluşmaktadır. Etkinliklere katılanlara anket uygulanmış, yöneticilerle ise derinlemesine görüşmeler yapılmıştır, Elde edilen nicel verilerin istatistiksel çözümlemesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin çözümlemesinde yüzde ve frekans dağılımları esas alınmıştır. Yöneticilerle yapılan görüşmelerde elde edilen nitel veriler araştırma amaçları doğrultusunda sistematik hale getirilerek kullanılmıştır. Verilerin sunulmasında doğrudan ifadelere de yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre: 1) kat ilan yönetici, üye ve etkinliklerden yararlananların çoğunluğu bu vakıf ve derneğin demokratik bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtmekte ve devletten yardım alınması gerektiğini düşünmektedirler. 2) Demokrasi kültürünü oluşturmak ve yaymak, kişisel hak ve özgürlüklerin bilincinde kentsel yaşama özgü değerleri benimseme, yurttaşlık VIbilincini geliştirme v.b. siyasal, kültürel ve sosyal değerleri yaşama geçirmek gibi amaçlarının da olduğunu belirtmişlerdir. 3)Etkinliklerden yararlananların daha çok panel, konser, anma günleri gibi etkinliklere katıldıkları ve bunun eğitim, dayanışma ve birliktelik amacı güttüğünü ifade etmişlerdir. 4) Son olarak bu tür sivil toplum kuruluşlarının geliştirilmesine yönelik politikalara ve yeni araştırmalara gereksinim olduğu düşünülmüştür. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is identifying the role and importance of the activities of Pir Sultan Abdal Cultural Organization and Hacı Bektaş Veli Anatolian Culture Foundation, which are from Shiite Society and based on belief, functioning as“Non-govemmental Organizations”, on“adult education”. This study has been performed in a descriptive model by using quality and quantity research approaches. The study universe of this research is the participant of the activities of Pir Sultan Abdal Cultural Organization and Hacı Bektaş Veli Anatolian Culture Foundation who are selected by chance and performed for 30 people and managers of the both aware. Interviews are performed for the participants of activities of two aware and in-dept interviews are performed for managers. In the statistical analyzing of the gathered quantitative data SPSS package program has been used. While analyzing the quantitative data, percentage and frequency distributions have been taken as the base. The qualitative data gained from the interviews with the managers have been systematically used through the aims of the research. Presenting the data, direct statements have also taken place. According to the result of the research 1) Most of the managers, members and people who took advantage from the activities have pointed out mat this foundation and organization are“Non-governmental Organizations”and thought they should be supported by the government. 2) Moreover, they have mentioned about some political, cultural, and social aims such as; to form and spread democratic culture, being conscious about personal rights and independencies accepting the values of metropolitan life style, improving the idea of citizenship, etc. 3) People who have taken part in the activities mostly participated in activities like; conferences, concerts, and memorial days and they have stated that these activities generally aimed at education, co operation, and unity.4) Finally, it has been thought that new research and policies are needed to develop this kind of“Non-governmental Organizations”. vin