Kentsel güvenlik ve vatandaş güvenlik algısı: Antalya örneği
Urban security and citizen security perception: The case of Antalya
- Tez No: 809939
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Çalışmanın konusu kent, güvenlik, kent güvenliği ve kent güvenliğinde Antalya örneğinde vatandaşların algı ve değerlendirmeleri ile ilgilidir. Kentlerin ortaya çıkışları ve tarih içerisinde büyümesinde öncelikle güvenlik en büyük etken olmuştur. Kentlerde ticaretin artması ve sanayi devrimiyle birlikte kentlerin nüfusu da artmıştır. Ülkemizde ise özellikle ticaret ve sanayiinin yoğunlaştığı kentlere yoğun ilgi olmuş ve kırdan kente göç hızı artmıştır. Artan nüfusun barınmasında plansız yapılaşma ve yetersiz altyapının yanı sıra kent yönetiminde ve güvenliğin sağlanmasında büyük sorunlar oluşturmuştur. Güvenlik anlayışı sadece asayiş güvenliği olmayıp aynı zamanda toplum güvenliği, gıda güvenliği, trafik güvenliği, sağlık güvenliği konularını da kapsamaktadır. Merkezi yönetimin tüm kentlere aynı yönetim tarzı yaklaşımı, her kentin kendine özgü yapısına uyum sağlamamıştır. Kendine özgü kültürü, mimarisi, yaşam tarzı olan kentler arasında kendine has ayrı bir yönetimin tarzının olmayışı sorunların çözümünde büyük bir engel olmaktadır. Yerel yönetimlere veya mülki amirliklere genel kurallar içinde daha fazla yetki verilmesi kaçınılmazdır. Klasik yönetim anlayışıyla kentleri yönetmek ve güvenliğini sağlamak mümkün değildir. Kent sakinlerinin talep ve önerilerinin dikkate alındığı yönetişim içerisinde yeni yöntemler geliştirmesi zorunludur. Antalya özelinde yapılan alan araştırmasında; bir insanın yaşadığı kentte kendini nasıl daha güvende hissettiği, gördüğü sorunlar, önerileri ve kent yöneticilerinden beklentileri araştırılmış ve kent sakinlerince güvenlik kriterleri ortaya konulmuştur. Bu kriterler, kentlerin kendi özelliklerine göre daha da geliştirilerek diğer kentlere de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is about the perceptions and evaluations of citizens in the case of Antalya in terms of city, security, urban security and urban security. Security has been the most important factor in the emergence and growth of cities throughout history. With the increase in trade in the cities and the industrial revolution, the population of the cities also increased. In our country, there has been a great interest in cities where trade and industry are concentrated, and the rate of migration from rural to urban has increased. In addition to unplanned construction and inadequate infrastructure in the housing of the increasing population, it has created great problems in city management and security. The understanding of security covers not only public order security, but also community safety, food safety, traffic safety and health safety. The same management style approach of the central government to all cities did not adapt to the unique structure of each city. The lack of a distinctive management style among cities with their own unique culture, architecture and lifestyle is a major obstacle in solving problems. It is inevitable to give more authority to local governments or civil authorities within the general rules. It is not possible to manage cities and ensure their security with the classical management approach. It is imperative to develop new methods within the governance that take into account the demands and suggestions of the city residents. In the field research carried out in Antalya; how a person feels safer in the city he lives in, the problems he sees, his suggestions and expectations from the city administrators have been researched and the security criteria have been put forward by the city residents. These criteria can be further developed according to the characteristics of the cities and applied to other cities.