Bilgisayar iletişim ağlarının büro çalışanlarının verimliliği üzerine etkileri ve bir araştırma
Effects of computer networks on the productivity of the office workers and a research
- Tez No: 117777
- Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
132 ÖZET Bilim ve teknolojideki ilerlemeler işlerin yerine getirilmesini daha kolaylaştırmıştır. Bilgisayarlar günlük yaşantıya katıldıkça hesaplama metodları, yazma kuralları, ürünlerin sunumu, iletişim şekilleri tümüyle değişmiştir. Zaman ilerledikçe, hesaplama ve iletişim teknolojileri iş hayatında ilk sırayı almıştır. Bilgisayar kullanımının işleri daha kolay hale getirdiği farkedildiğinden bu yana, bilgisayarların birbirleriyle ve insanlarla iletişim kurması mümkün hale getirilmiştir. Bilgisayarlar günümüzde, aynen insanlar arasındaki iletişimde olduğu gibi, diğer bilgisayarlarla iletişim kurabilir, istenilen mesajları transfer edebilir, ve veriyi diğer bir bilgisayara taşıyabilir hale gelmiştir. İletişim ve işlevsel yönlerdeki bu benzerlikleri dolayısıyla bilgisayarların Ofis, çevre ve personel kavramlarında çok çeşitli etkileri olmuştur. Bu etkilerin neler olduğu Ankara'da bulunan üniversite rektörlüklerinin idari birimlerinde çalışmakta olan personele uygulanan bir anketle ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, bilgi kaynakları ve iletişim ağları kavramları, ikinci bölümünde ise; büro kavramı, büro yönetiminde bilgisayar iletişim ağları ve kullanımı, bilgisayar iletişim ağlarındaki gelişmelerin büro çalışanları üzerine ve büro ortamına olan olumlu ve olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Alan araştırması ile de büro çalışanlarının, eğitim, uzmanlaşma, çalışma koşulları psikolojik ve sosyal durumları gelir durumları konularında bilgisayar iletişim ağlarında ne şekilde etkilendikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT The advances in science and technology have made the duties easier to be carried out. Calculation methods, writing rules, presentation of products, communication manners, and etc., have completely changed as the computers joined into the daily life. As time passed, computing and communication technologies have become first in the professional life. It has been made possible for computers to communicate to themselves and humans as it has been realized that the computer usage makes the job simpler. Computers has come into a shape so that they, too, can communicate with other computers, transfer desired messages, and deliver data to another computer, same as the communication between humans. There have been various effects on the office concept, environment and personnel because of the correspondence of computers, the way of their communicating and functioning. What these effects are has been tried to be revealed upon the poll applied to the personnel working in the administrative units of rectorates of the universities located in Ankara. In the first section of this study, the concept of information resources and communication networks; in the second section, the office concept, computer communication networks and its use in office management, the positive and negative effects of the improvements in the computer communication networks on the office workers and the office environment have been determined. With the field search, how office workers have been affected in the“training, becoming an expert, working conditions, psychological and sociological conditions, income conditions”subjects under the computer communication networks. tass^884