A More integrated approach to the teaching of reading
Okuma becerisine diğer becerilerle birlikte daha bütünleşik bir yaklaşım
- Tez No: 117778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Son zamanlarda dil becerilerinin birlik içerisinde veya ayrı ayrı öğretilmesinin ayrımı üzerinde çarpıcı tartışmalar yapılmaktadır. Dil becerilerinin öğretilmesi kapsamlı ve karmaşık bir konudur. Bu tezin amacı okuma becerisinin tek başına yani geleneksel bir biçimde öğretildiği bir program ile okuma becerisinin diğer becerilerle entegre edilerek öğretildiği bir program arasındaki farklılıkları teşhis etmek ve gözler önüne sermektir. Bu konuda yapılmış daha önceki çalışmalardan farklı olarak, becerilerin entegre edilmesi değişik bir bakış açısından değerlendirilmiş ve bu da becerilerin entegre edilmesinde eksik olan yeni bir kategorinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Ve tez boyunca bu yeni değerlendirme biçimi desteklenmiştir. Giriş bölümünde problem, çalışmanın konusu, amacı ve önemi ve sınırları sunulmaktadır. İlk bölümde, tez yazarı ilk olarak okuma becerisinin geleneksel öğretimi üzerinde yoğunlaşmış daha sonra diğer becerilerle entegre edilerek öğretilmesi üzerinde durmuştur. Bu her iki uygulamanın karşılaştırılmasını sağlamıştır. Bunların yanı sıra, becerilerin entegre edilmesi ve takviye edilmesi arasındaki farka değinilmiştir. Daha sonra okuma becerisi ile diğer becerilerin her biri arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde araştırma modeline, metodolojisi ile bilgi toplama biçimine değinilmiş ve ders kitaplarının değerlendirilmesi sonucu toplanan veriler sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise daha sonraki çalışmalar için öneriler ile birlikte çalışmanın bir özeti yer almaktadır.133 Tezin iki ek bölümü vardır. Birinci bölümde, becerilerin entegre edildiği örnek aktiviteler, ikinci bölümde ise değerlendirilen kitapların ünitelerinden fotokopiler sunulmaktadır. ^ «^ g&S"'
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A striking debate has arisen shortly on the discrimination of teaching language skills discretely or teaching them co-operatively. The teaching of integrated skills is a vast and complex issue. The concern of this thesis is to identify and exhibit the differences between teaching reading in a discrete skill program, in which reading is taught separately and traditionally, and in an integrated skills program, in which reading is taught in an integrated manner. Differing from the previous studies on the same topic in the field, integration has been assessed from different perspectives; as a result, this has given rise to a new categorisation of skills. And this new model of evaluation is underpinned throughout the thesis. In the Introduction part, the problem, background to the study, purpose and significance of the study, scope and limitations, and methodology are outlined. In the first chapter, the thesis writer has first chosen to concentrate on teaching reading traditionally, and then has also concentrated on teaching reading with the integration of other skills. This has given way to a comparison of two applications. Besides all, the difference between reinforcement and integration of skills is given. Then, the interrelationships between reading and listening, reading and speaking, and reading and writing have been examined. The second chapter relates the model of the research, methodology and data collection procedures. Within it, data collected through course book evaluations is given. In the conclusion part, a summary of the study accompanied with suggestions for further studies are stated.131 The thesis includes two appendices: 1/Skills Integration Activities, and 2/photocopied units from the course books.