Kayıtdışı ekonomiyi önlemeye yönelik vergi politikaları ve değerlendirilmesi
Tax policies to implemented for the prevention of informal economy and their interpretation
  1. Tez No: 117843
  2. Yazar: ADNAN YALÇINCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Genel anlamıyla, bilinen istatistik“! yöntemlerle tahmin edilemeyen ve GSMH hesaplarını elde etmede kullanılamayan gelir yaratıcı ekonomik faaliyetlerin tümüne ”kayıtdışı ekonomi" denilmektedir. Kayıtdışı ekonominin genel özellikleri, bu tür faaliyetlerin yasalara aykırı olması, vergilendirme imkanının olmayışı, istatiksel olarak ölçülemezlik ve faaliyet sonucunda bir gelir elde edilmesidir. Kayıtdışı ekonomik faaliyetlerin bir kısmı tamamen yasalara aykırı olduğu halde, bir kısmı yasal olmakla birlikte vergilendirilememiş ekonomiyi kapsar. Kayıtdışı ekonomik faaliyetlerin ölçülmesi çok güçtür. Bunun için değişik ölçme metotları uygulanmakla birlikte en güvenilir yöntem vergi denetimleri sonucu ortaya çıkan vergi kayıplarından yola çıkarak tahmin edilen yöntemdir. Bunun yanı sıra, üretim ve harcama yolu ile hesaplanan GSMH rakamları arasındaki fark da bize bu konunun boyutları hakkında bir fikir verebilir. Ülkemizde kayıtdışı ekonominin boyutları çeşitli yöntemlere göre yapılan hesaplamalara göre GSMH'nın %10'u ile % 50'si arasında değişmektedir. Kayıtdışı ekonominin genel ekonomi üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Bu etkiler; vergi gelirlerinin azalması, toplumsal barışın bozulması, haksız rekabetin ortaya çıkması, ekonomi istatistiklerinin yanlış hesaplanması ve dolayısıyla planlamanın yanlış rakamlara dayanılarak yapılması, sosyal güvenlik sisteminin bozulması ve üretilen mal ve hizmetlerde kalitesizliğe sebep olmasıdır. Ülkemizde uygulanan vergi sistemi sonucunda ortaya çıkan muafiyet ve istisnalar da kayıtdışı, yani vergi dışı bırakılmış ekonomiyi ortaya çıkartmaktadır. Bunun önlenmesi için bu tür vergi istisna ve muafiyetlerinin alanının daraltılması gerekmektedir. Ayrıca kayıtdışı ekonomiyi önlemek için vergi denetimleri yoğunlaştırılmalı, vergi bilinci geliştirilmeli, bankalar ve finans kurumları aracılığıyla sağlanan para hareketleri kontrol altına alınmalı ve vergi idaresi yeniden yapılandırılmalıdır. Bunun yanısıra, karapara ile mücadele hızlandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In general, all the income resulting economic activities, which are not predictable by the known statistical methods and also not available in obtaining the GNP amount, are called“Informal Economy”.The general properties of informal economy are to be prohibited by laws, untaxable, incalculable in statistical means, and being a medium of profit. Although some portion of informal economic activities are totally banned by laws, some portion of it contains legitimate but untaxed economic activities. Measuring the scale of informal economic activities is extremely difficult. A multitude of scaling methods are applicable to approximate the amount but most reliable one is making predictions based on tax losses that are revealed from tax audits. Besides, the difference between value added and expenditure-side GNP amounts may give clue about a measure of the subject matter. In our country, the scale of informal economy varies between 10% and 50% of GNP, depending on the calculation method that is used. Informal economy has negative effects on general national economy. These are essentially decline in tax revenues, violation of social stability, impairment of perfect competition, miscalculation of economic variables -hence setting up economic policies on innacurate numbers-, damaging social security system and causing quality decline in goods and services that are being produced. Tax exemptions and exceptions of our national taxation system also unveils informal, or namesi untaxed economy. To prevent informal economic activities the sphere of these exemptions and exceptions has to be shrinked. Furthermore, tax audits must be intensified, tax conscience should be developed, liquidity circulation through the economy must be taken under control by banks and financial institutions, then tax administration must be restructured. Besides, counteracting against black money should be accelerated.