Hisse senedi satın alma kararı sürecinde finansal analiz ile teknik analiz yöntemlerinin sonuçlarının bütünleştirilmesi
Process of taking a decision purchasing stock to be integrated the results of the methods of financial analysis and technical analysis
  1. Tez No: 117859
  2. Yazar: S. ÖZNUR SAKINÇ ADSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sermaye piyasasında yatırım yapmak isteyen kişilerin yatırımlarını doğru yönlendirebilmeleri için hangi hisse senedine, ne zaman ve hangi fiyattan yatırım yapılmalı sorularına cevap bulmaları gerekmektedir. Bunun için de şirketlerle ilgili çeşitli bilgilere ihtiyaçları bulunmaktadır. Daha önceleri sadece uzmanların ulaştıkları bilgilere artık herkes ulaşabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu bilgilere ulaşmak hem kolaylaşmakta hem de ulaşım daha hızlı olabilmektedir. Bu sayede, zamanlamanın çok önemli olduğu piyasada yatırımcılar büyük avantaj sağlamış olmaktadırlar. Günümüzde yatırımcılar, ilgilendikleri şirketin veya şirketlerin finansal ve teknik analiz sonuçlarına, internet aracılığı ile çok kısa sürede ve rahatlıkla ulaşabilmektedirler. Yatırım yapılacak şirketin temel analizi yapılırken, ilk önce şirketin içinde bulunduğu ülkenin ayrıntılı analizinin yapılması gerekmektedir. Ülkenin analizi yapıldıktan sonra şirketin ait olduğu sektörün analizi yapılmaktadır. Her ülkenin kendine ait özellikleri olduğu gibi her sektöründe kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler, şirketin finansal yapısını ve üretimini etkilediği için bu analizlere ihtiyaç duyulmaktadır. Son olarak şirketin kendisi ayrıntılı olarak analiz edilmektedir. Analiz yapılırken, kaynak olarak şirketin mali tabloları önemli bir yer tutmaktadır. Dikkat edilirse temel analizde, analiz alanı giderek darlaşmaktadır. Böylece risk faktörü dikkate alınacak bir şekilde analiz yapılmış olmaktadır. Çünkü yatırım yapılacak şirketin ait olduğu ülke veya sektör ne kadar riskli ise yatırımın riski de o derece artmış olacaktır. Çalışmamızda temel analizin bütünü yerine sadece finansal analiz ele alınmıştır.235 Yatırımcılar teknik analiz yaparken izlemeleri gereken belli aşamalar bulunmamaktadır. Her yatırımcının kendine has bir yöntemi vardır. Teknik analiz araçlarından bazılarını sağlıklı kullanabilmek için belli bir zaman aralığına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu zaman aralığı, kişilere ve yatırım stratejilerine göre değişkenlik göstermektedir. Önemli olan nokta, temel analiz olmadan teknik analizin dikkatli bir yatırım yapılırken pek bir anlamı olmayacağıdır. Finansal durumu incelenmemiş bir şirkete sadece teknik analiz yönteminden yararlanarak yatırım yapmak yatırımcı açısından oldukça fazla risk taşımaktadır. Teknik analiz ile, hisse senedine yatırım yapmak için zaman belirlemeden önce yatırım yapmak için finansal yapısı güçlü olan şirketin bulunması gerekmektedir. Bunun için de yatırım yapılacak şirkete önce temel analizin yapılması önem taşımaktadır Finansal analiz yöntemi ile bulunan güçlü finansal yapıya sahip olan şirketlere yatırım yapılırken, zamanlamanın iyi ayarlanabilmesi için bu seçim teknik analiz ile desteklenmelidir. Yatırımcılar için en iyi ve en az riskli yatırım, finansal ve teknik analizin bütünleştirilmesi ile yapılan yatırımdır.
Özet (Çeviri)
In capital markets persons who want to invest their dispositions appropriately are required to answer these questions; which stock to invest, when or in which price to invest. Thus, it is necessary to find some informations about the companies. Previously, only the specialist were getting the information but now everybody can. By the help of developing technology, getting the information is more easy and also more quick. So that, this provides the investor big advantage in the market where timing is very important. As doing the company's fundemental analysis firstly, a detailed country analysis is needed. After this, the following assessment is the sector of the company. Every country has its own characteristics and also every sector does. These features affects the company's financial structure and its production so that, these analysis are required. Lastly, the company is being analysied in detailed. While doing company's analysis, the financial sheets are the big source of this assessment. In the fundemental analysis, the shape is narrowing step by step (Country - sector - company). Thus, the risk factor also was analysed. As doing technical analysis, investors do not have to follow any fixed stages. Every investor has his own methods. For using some of technical analysis tools, a certain time of period is needed. This time of period shows changeable characteristics according to investors and investment strategies.237 The important point of the investment is that without financial analysis, technical analysis is meaningless. Investing with only help of technical analysis and without examining the financial situation of the company is too risky for the investor. Before determining time of investing with technical analysis, a financial analysis is required to find the company that has a stronger financial structure. As investing to the stronger financial structure of a company which is found by methods of financial analysis, investment has been to supported by technical analysis adjusting the best time. For investors the best and minimum risk of investment is using the financial and technical analysis with together.