Hazır giyim sanayinde ürün sorumluluğu ve tüketici haklarının korunmasına yönelik, tüketici davranışlarının incelenmesi
In Instant wearing industry, products responsibilty and prevention of the consumers rights related with reviewing of the consumers behaviours
- Tez No: 117878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu araştırma, hazırgiyim ürünlerini kullanan farklı yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi değişkenlere sahip tüketicilerin tüketici haklarının korunmasına yönelik tüketici davranışlarını incelemek ve üretici veya satıcı firmaların ürün sorumluluğu ile ilgili uygulama ve tüketicinin korunması hakkında bilgi düzeylerini öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Kullanılan veriler, Ankara ilinde rastgele seçilen 300 tüketiciden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Tüketicilerin yarısı alışverişten önce plan yapmaktadır. Tüketicilerin çoğunluğu satın aldıkları ürünlerin temizlik ve bakımı sırasında bozulduğunu ve bunun nedenini de kullanım talimatlarına uyulmaması, temizliği yapan kişinin yeterli bilgiye sahip olmaması ve etiketlerin yetersiz olması olarak belirtmişlerdir. Tüketicilerin % 75'i satın aldıkları ürünleri bazen değiştirmektedir. Tüketicilerin değiştirme nedenleri genellikle ürünün çok çabuk deforme olması ve ürün ile ilgili fikrinin değişmesidir. Araştırmaya katılan tüketicilerin çoğunluğu ürün üzerindeki etiketleri yetersiz bulmakta ve etiket üzerindeki işaretleri tanıyamamaktadır. Tüketiciler ve üreticiler tüketiciyi koruma kanunundan haberdardır, fakat içeriğini bilmemektedir ve bu kanuna ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir. Tüketiciler tüketicinin korunması ile ilgili kurum ve uygulamalar hakkında yeterli bilgi sahibi değildir ve ilgili örgütlere üye olma oranı çok düşüktür. Tüketiciler tüketicinin korunması ile ilgili eğitim almak ve üretici veya satıcı firmalara da bu konuda eğitim verilmesini istemektedir. Bu bulgular sonucunda tüketicinin korunması konusunda eğitim en önemli etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketicinin eğitiminde kurum ve kuruluşlar işbirliği yapmalı, bu konuda ailelerin de bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır.Tüketicinin yanında üreticilerin de eğitilmesi sağlanmalı, böylece tüketici hareketleri üreticiye sorun değil daha iyi fırsat oluşturabilecek şekilde yansımalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has been done with the aim of the examination of consumers behaviour related with the protection of the rights of the consumers of different age, sex, education and income who use ready-made clothes and learning the knowledge level of the seller or producer firms about the responsibility of products and the protection of the consumers. The data used has been reached by the method of questionnaire in the province of Ankara among 300 consumers who have been chosen by random. According to the finding reached of the end of the research: half of the consumers make a plan before shopping. 87.3 percent of consumers stated that the products which they bought went under deformation during the cleaning and maintenance and added that its cause was not paying attention to the usage instructions, the inadequate knowledge of the person who make the cleaning and the insufficiency of the labels. Consumers and producers are informed about the law of the protection of the consumer, but they don't know its content and it is concluded that this law is necessary. Consumers aren't informed enough about the applications and institutions related with the protection of consumers and the membership percentage to the related organizations is very low. The consumers want to be educated about the protection of themselves (as consumers) and also want the producer or seller firms to get education on this subject. As a result of twese findings education about the protection of the consumer appears to be the most important factor. The institutions and organizations should cooperate about the education of the consumer and the families should be made conscious..at VÜKSEKÖfiROTlM KÜMJUİIV Besides the consumer, the producer should be educated. Thus, the behaviour of the consumer should reflect to the producer not as the cause of problems but as the better opportunity..