Farklı eğitim düzeyindeki öğrencilerin hızlı hazır yiyecek (fast food) tüketim durumlarının ve alışkanlıklarının saptanması üzerine bir araştırma
Determination of educational level effects on eating habits and fast food consumtion among the students
  1. Tez No: 117924
  2. Yazar: LEYLA ÖZGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Yönetimi Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde gençler arasında geleneksel aile öğünlerinin önemini yitirmesi ve kentleşme gibi etmenler hızlı hazır yiyecek denilen ucuz ve pratik yemek sistemini tercih etmelerine neden olmuştur. Hızlı hazır yemek sistemi sağlık açısında değerlendirildiğinde doymuş yağ içerikleri ve sodyum miktarları fazla, kalsiyum, A ve C vitamini, posa içeriği bakımından yetersizdir. Karsinojen yapıcı özelliği nedeniyle de toplum sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle araştırma, yaşları 17- 24 arası değişen farklı eğitim düzeyinde bulunan öğrencilerin hızlı hazır yiyecekleri tüketme durumlarını tesbit etmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına kolejde okuyan 300, üniversitede okuyan 300, toplam 600 öğrenci alınmıştır. Çalışmada öğrenciler tesadüfi örnekleme yöntemiyle tesbit edilmiş, öğrencilere ve ailelerine yönelik genel bilgiler ite öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını tesbit etmek amacıyla hazırlanan soru formu araştırmacı tarafından öğrencilere uygulanm ıştır. Sonuçlar khi kare (x2) istatistiksel istem ile değerlendirilmiştir Araştırmaya katılan öğrencilerin annelerinin ve babalarının yaşları 41- 50 arasında olduğu, anne ve babalarının büyük bir kısmının fakülte veya yüksekokul mezunu olduğu, anne ve babalarının eğitim durumu yükseldikçe öğrencilerin hızlı hazır yiyecek tüketimleri azaldığı görülmüştür (p< 0.05). KOO'in ve ÜOÖ'in aileleri hızlı hazır yiyecekler ( fast food) sağlıksız olduğundan dışarıda yemelerin onaylamadıkları %54.7'si, %50.0'ı, ancak ailelerin bir kısmı çocuklarının arkadaşlarından farklı davranmasını istemediğinden dışarıda yemelerini onayladıkları %10.3'ü, %5.3'ü) tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the condition of Fast food consumption for students of different educational level aged between 17-24 years old. The sample size of the subject selected is 600 students; 300 of them are college students and the other 300 are university students and the targets of the sample are selected randomly. A questionnaire is designed by the researcher is utilized for collection of information regarding the students eating habits and their families and the data collected by the questionnaire is statistically analyzed using.