Pentacarbonyl (2-ferrocenylpyridine) metal (O) complexes of group 6
Grup 6 pentakarbonil (2-ferrosenilpiridin) metal (O) kompleksleri
  1. Tez No: 119290
  2. Yazar: GÜLŞAH YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
öz GRUP 6 PENTAKARBONİL(2-FERROSENİLPÎRİDİN)METAL(0) KOMPLEKSLERİ Yaman, Gülşah M.S., Kimya Bölümü Danışman: Prof.Dr. Saim Özkar Mayıs 2002, 67 Sayfa Grup 6 pentakarbonil(2-ferrosenilpiridin)metal(0) kompleksleri, ilk kez hekzakarbonilmetal(O) de bir CO ligandının 2-ferrosenilpiridin (2-Fcpy) ile fotolitik yerdeğiştirmesinden ve ara bir kompleksteki zayıf bir ligandın 2-Fcpy ile ısıl yerdeğiştirmesiyle elde edildi. Cr(CO)5(c/,s-siklookten) kompleksinde cis- siklooktenin 2-Fcpy ile n-hekzandaki tepkimesi istenen kompleksi üretmedi. Ancak, Cr(CO)s(2-Fcpy), n-hekzanda Cr(CO)6 ile 2-Fcpy nin ışınlanmasından elde edilebildi. Cr(CO)s(2-Fcpy), çözücü uçurma işlemi ve kristallendirme sırasmda Cr(CO)6 ve serbest 2-Fcpy aynştığmdan NMR verileri almamadı. Benzer şekilde, Mo(CO)5(2-Fcpy) kompleksinin n-hekzanda Mo(CO)6 ile 2-Fcpy nin ışınlanmasından oluştuğu gözlendi, fakat Mo(CO)6 nin Mo(CO)s(2-Fcpy) kompleksine dönüşümü düşük olduğundan, Mo(CO)s(2-Fcpy) izole edilemedi, cis-Mo(CO)4(pip)2 (pip: piperidin) nin 2-Fcpy ile yerdeğiştirme tepkimesi Mo(CO)s(2- Fcpy) ve Mo(CO)s(pip) karışımını verdi, bu kompleksler birbirinden ayrılamadı. W(CO)s(2-Fcpy), hem W(CO)ö nin 2-Fcpy ile n-hekzanda ışınlamasından hem de W(CO)5(THF) deki THF in 2-Fcpy ile ısıl yerdeğiştirmeisnden elde edildi. Son tepkime hemen hemen W(CO)5(THF) nin W(CO)s(2-Fcpy) ye tam dönüşümünü vermesine karşın (İR spektrumundan izlendiği gibi), W(CO)s(2-Fcpy) kompleksinin çoğu vakumda uçurma işlemi sırasında W(CO)ö ve serbest 2-Fcpy ye ayrıştı. M(CO)s(2-Fcpy) kompleksleri izole edilebilecek kadar kararlı değildir. Bunların kararsızlığının ana nedeni, 2-Fcpy ligandının zayıf bir 7t-alıcısı olmasıdır. Kompleksler ancak İR spektroskopisi ile ve M(CO)s(2-Fcpy) (M: Mo, W) için kısmen de 'H- ve 13C-NMR spektroskopi teknikleriyle tanımlandı. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PENTACARBONYL(2-FERROCENYLPYRIDINE)METAL(0) COMPLEXES OF GROUP 6 Yaman, Gülşah M.S., Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Saim Özkar May 2002, 67 pages Pentacarbonyl(2-ferrocenylpyridine)metal(0) complexes of Group 6 were attempted to be prepared for the first time by using both photolytic substitution of CO from the hexacarbonylmetal(O) with 2-ferrocenylpyridine (2-Fcpy) and thermal replacement of a labile-ligand in an intermediate complex. Substitution of cis- cyclooctene in Cr(CO)s(cw-cyclooctene) with 2-Fcpy in n-hexane did not yield the desired complex. However, Cr(CO)s(2-Fcpy) could be obtained by irradiating Cr(CO)ö in the presence of 2-Fcpy in n-hexane. Since Cr(CO)s(2-Fcpy) decomposed to Cr(CO)6 and free 2-Fcpy during evaporation of volatiles and crystallization from n-hexane, NMR data could not be obtained. Similarly, Mo(CO)5(2-Fcpy) was formed from irradiation of Mo(CO)6 in the presence of 2-Fcpy in n-hexane, but the conversion of Mo(CO)6 to Mo(CO)s(2-Fcpy) was low, therefore, Mo(CO)s(2-Fcpy) iiicould not be isolated. Thermal substitution of cw-Mo(CO)4(pip)2 (pip: piperidine) with 2-Fcpy afforded a mixture of Mo(CO)s(2-Fcpy) and Mo(CO)s(pip), which could not be separated from each other. W(CO)s(2-Fcpy) was prepared both by irradiation of W(CO)ö with 2-Fcpy in n-hexane and by thermal substitution of THF in W(CO)s(THF) by 2-Fcpy. Although the latter reaction gave approximately complete conversion of W(CO)5(THF) to W(CO)s(2-Fcpy) as estimated from the IR spectrum, most of W(CO)s(2-Fcpy) decomposed to W(CO)6 and free 2-Fcpy during evaporation under vacuum. Thus, it is concluded that the M(CO)s(2-Fcpy) complexes are not stable enough to be isolated. The main reason behind their instability is the weak 7r-accepting ability of 2-Fcpy. The complexes were identified by IR spectroscopy and partially by lH- and 13C-NMR spectroscopic techniques for M(CO)5(2-Fcpy) (M: Mo, W). IV