Yatırımcının korunması ve Türkiye'deki mevduat sigorta sistemi
Protection of investor and deposit insurance system in Turkey
- Tez No: 120615
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
vuı ÖZET Bankacılık sektörünü ilgilendiren düzenlemelerden biri, belki de en önemlisi, mevduat sigorta sistemidir. Sistemin asıl amacı, finansal piyasalar hakkında bilgi sahibi olmayan küçük tasarruf sahiplerine güvenilir bir ortam yaratmak, sistemi sarsacak boyutlardaki mevduat kaçışını önlemek ve dolayısıyla finansal istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Mevduat sigorta sistemi bu amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırken bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de önemi ve faaliyet konuları giderek artan bankacılık sektörünü yakından ilgilendiren mevduat sigorta sisteminin tüm özelliklerini inceleyerek tespit edilen aksaklıklara çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde sistemin anlaşılırlığı açısından yatırım, yatırımcı, sermaye piyasası, para piyasası gibi genel kavramlar ve sermaye ve para piyasasında yatırımcının korunmasına ilişkin düzenlemeler tespit edilmiştir, ikinci bölüm başlığı altında mevduat sigorta sisteminin varoluş nedenleri ve ülkemizle karşılaştırma açısından ABD, Belçika, Almanya gibi birçok ülke uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk bankacılık sektörünün genel özellikleri ortaya konmuş ve mevcut mevduat sigorta sisteminin yönetimi, işlevleri ve uygulamalarına yer verilmiş ve dördüncü bölümde, bankacılık sektörünün devlet müdahalesinden kurtarılarak tam rekabet koşullarına kavuşması gerektiğini savunan, bankaların sağlam bir yapıda faaliyet göstermelerini sağlayan bir öneri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Deposit insurance system, is one of the maybee the most important regulations that relates with banking system. The main purpose of the system is, to establish a reliable situation to the private investment owners who do not have enough information on financial markets; to prevent deposit lost which can shake the system and to chip in to establish financial stability. Deposit protection account brings some problems while materializing these purposes. The purpose of this study is, to analyze all the characteristics of deposit protection account which has increasing importance and functions in Turkey, and to propose some solutions to the problems found. For this reason in the first part of this studydue to the comprehensibility general terms like, investment, investor, capital-market, money-market and the regulations established for protecting the investor in money and capital markets are studied. Under the heading of the second part the reasons for existing a deposit protection account are stated and the applications between our country and the applications in USA, Belgium and Germany are compared. In the third part, general characteristics of Turkish bankig sector are stated and managament of the existing deposit protection, account, functions and applications are included and in the fourth part by relieving the banking sector from teh state's policies for reaching the complete competition situation a proposal was made which will result the banks to function in strong structures. Y.G, VtmatKİ CRKTIM KURUM, bokOmancasyon BİEBKBİ