Kadın sığınma evlerinde halkla ilişkiler uygulamaları ve sorunları
The Applications and problems of the public relations in shelter houses
  1. Tez No: 120620
  2. Yazar: SULTAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
207 ÖZET Bu çalışmada özellikle aile içi şiddete maruz kalan kadınlara barınma hizmeti veren kadın sığınma evlerindeki halkla ilişkiler uygulamaları ve sorunları incelenmiştir. Tez çalışması sırasında halkla ilişkiler, kadın hareketi, feminizm, kadın sığınma evi, şiddet (fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik) ve toplum merkezi kavramları ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Kadın sığınma evleri; fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismara uğrayan kadınların psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarını çözümlenmesi sırasında varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geçici bir süre kalabilecekleri“kadın konukevi”,“kadın sığınağı”,“kadınevi”ve benzeri biçimlerde de adlandırılabilecek yatılı sosyal hizmet kuruluşlarını ifade etmektedir. Kadın sığınma; evleri yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar tarafından şiddet mağduru kadınlara danışmanlık, rehberlik ve barınma hizmeti vermek üzere açılmaktadır. Ancak ülkemizde, ilkinin açıldığı 1990 yılından itibaren yerel yönetimlerce açılan sığınma evleri yönetim değişiklikleri, gönüllü kuruluşlarca açılanlar ise ekonomik yetersizlikler nedeniyle kapatıldığından, halen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK)'ne bağlı değişik illerde toplam 170 kişi kapasiteli 7 kadın konukevi bulunmaktadır. Kadına yönelik her tür şiddetin bir insan hakları ihlali olarak kabul gördüğü günümüzde, kadın sığınma evleri kısıtlı olanaklarıyla kadınlara kucak açma, kendilerine güvenlerini kazandırma belki de yeni bir yaşam kurma yönünde üstlendikleri işlevleri yerine getirirlerken; işbirliği içinde bulundukları diğer kurum, kuruluş ve gönüllülerin de desteğiyle başta iş bulmaya rehberlik, beceri ve meslek edindirme eğitimleri, kamuoyu oluşturma olmak üzere çeşitli halkla ilişkiler yöntem ve tekniklerinden de yararlanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
208 ABSTRACT In this study, it was examined the applications of the public relations and its problems in shelter houses that provide housing services to women who are subjected to violence -especially domestic violence-. During this study, the concepts of public relations, women's movement, feminism, shelter house, violence against women (physical, psychological, sexual and economic ones) and public center were considered in detail. Women shelter, which can be named as“women guest house”,“shelter”and“women house”are one of the social service institutions that provide women who are subjected to physical, psychological, sexual and economic violence. In Turkey, local governments, public bodies and voluntary (non governmental) organizations during 1990s established women shelters. The shelters run by local governments were closed because of the change in management and ones that run by voluntary organizations were closed because of the economic reasons. Now, there are only 7 shelters with the capacity of 170 women and children, run by the General Directorate of Social Services and Child Affairs in different cities. Nowadays, any kind of violence against women has been considered as violation of human rights. Women shelters, with their limited opportunities, have tried to carry out their functions such as giving legal advisory, empowering women's self-esteem and housing services. In these shelters, various techniques and methods of public relation have been used for guiding for career, giving occupational and skill training and creating public opinion with the collaboration of other institutions, organizations and support of volunteers. -SB»»