Tarihsel kuramsal ve bağlamsal yönleriyle sivil toplum ve karşılaştırmalı yöntemle Türkiye özelinde sorunları
Civil society from the standpoints of historical, conceptual and contextual and its problems with comparative method in Turkey
  1. Tez No: 120636
  2. Yazar: FESİH BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA BAŞAK AVCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
199 ÖZET Sivil toplum düşüncesi, giderek artan bir ilgi çekmektedir. Bu canlanış için bir açıklama, Doğu'dan Batı'ya, Kuzey ve Güney'e pek çok toplumun bugünlerde benzer temel politik sorunlarla karşı karşıya olduğu gerçeğidir. Bu, özel ile kamusal, kişisel ile toplumsal, kamusal etik ile bireysel ilgiler arasındaki tansiyonun nasıl telafi edileceği sorunudur. Pek çok farklı problemlerine rağmen bu toplumlar, genel bir perspektifi paylaşmaktadırlar. Bu perspektif, sivil toplumun, sosyal kaynaşma ve istikrar için bir tehdit olan bu karşıt güçler arasında potansiyel bir aracı olarak görülmesidir. Sivil toplum, kamu yaran için gönüllü olarak bir araya gelmiş hükümet ve ekonomi dışı vatandaşlar ve örgütlenmeler gibi“kamusal varlıklar”dan kurulu bir“sivil alan”oluşturan, devlet ve pazar arasındaki bir“üçüncü sektör”olarak tanımlanmaktadır. Sivil toplumun, bir aracı olarak; devletin sorumluluğunu(hesap verebilirliliğini) artıran bir karşıt güç olarak; vatandaşların katılımı için bir araç olarak; sosyal kaynaştırma ve sosyal eşitliğin bir motoru olarak; toplumsal duyarlılığa katkıda bulunan bir yapı olarak; öğrenim ve toplumsallaşmanın bir motoru olarak; çoğulculuğun bir canlandırıcısı olarak; sosyal kapasitenin bir yaratıcısı olarak, pek çok fonksiyona sahip olduğu ifade edilmektedir. Bu çalışma, sivil toplum kavramı ve sivil toplumun Türkiye'deki sorunları üzerine genel bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Birinci bölüm, sivil toplumun çeşitli tanımlamalarını ve kavramsal çerçevesini içermektedir. İkinci bölüm, kavramın tarihsel gelişimini ve sivil toplum kavramının gerçekten sosyolojik bir gerçekliğe atıfta bulunup bulunmadığını ele almaktadır. Üçüncü bölüm ise, kavramı analitik ve normatif şekillerde ele alan Hobbes, Locke, Hegel, Marx, Paine, Toqueville, Gramsci, Althusser gibi düşünürlere değinmektedir. Dördüncü bölüm, sivil toplum kavramının, demokrasi, globalleşme, yeni toplumsal hareketler ve İslam gibi bağlamsal yönlerini içermektedir. Beşinci bölümde ise, sivil toplumun Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Türkiye' sindeki durumu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
200 ABSTRACT The idea of civil society is attracting renewed interest. One explanation for this revival is the fact that many societies, in West and East, in North and South, are nowadays confronted with a similar fundamental political question: how to mediate the tension between the private and public, between the individual and the social, between public ethics and private interests. Despite their many differences, these societies share a common perspective: Civil society is seen as a potential mediator between these opposing forces, which are a threat to social cohesion and stability. Civil society is described as a“third cell”between the market and the state, constituting a“ civil space”occupied by“public beings”, that is, non-governmental and non-commercial citizens and organisations devoted to the public good. It is expressed that civil society has many fonctions: as mediator; as countervailing power, increasing the accountability of the state; as a vehicle for participation by citizens; as a promoter of social cohesion and social equality; as contributing to a sence of community; as a promoter of learning and socialisation; as a stimulator of plurality as a creator of social capacity. This thesis intends to offer a common outline on civil society concept and questions of civil society in Turkey: Part I contains conceptual outline and various descriptions of civil society. Part II deals with historical development of concept and whether civil society concept refers to a sociologic reality indeed. And Part III touch on thinkers such as Hobbes, Locke, Hegel, Marx, Paine, Toqueville, Gramsci, Althusser dealing with analytic and normative forms of the concept. Part IV contains contextual structure of civil society such as: Democracy, Globalisation, New Social Movements and İslam. In Part V, it is dealt with condition of civil society in Ottoman Empire and Republic of Turkey. _-«AlfikJ*!î]a