Cengiz Aytmatov'un 'Samançının Colu' romanında fiiller
The Verbs in the novel 'Samançının Colu' by Cengiz Aytmatov
- Tez No: 120649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH KİRİŞÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
430 ÖZET Bu çalışmada Cengiz Aytmatov'un kaleme aldığı“Samancının Colu”adlı romanı, Türkçeye aktarılmış ve bu eserdeki Kırgızca fiiller incelenmiştir.“Giriş”bölümünde Kırgızcayla ilgili bilgiler, Cengiz Aytmatov'un hayatı ve yazdığı eserlerin tanıtımı,“Samancının Colu”romanının özeti ve genel bilgiler verilmiştir.“İnceleme”bölümü,“Yapı”ve“Çekim”adları altında iki ana bölümden oluşmaktadır.“Yapı”bölümü,“Basit Fiiller”,“Türemiş Fiiler”ve“Birleşik Fiillerden oluşmaktadır. ”Çekim“ bölümü, sırasıyla ”Fiil Çekiminde Şahıs“, ”Fiil Çekiminde Şekil ve Zaman (basit ve birleşik)“, ”Sıfat-fiiller“, ”Zarf-fiiller“ kısımlarını içine almaktadır. ”Metin“ bölümünde eserin transkripsiyonu yer almaktadır. ”Aktarma“ bölümünde eserin Türkçe çevirisi yer almaktadır. ”Sonuç" bölümünde değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümde Kırgızca gramer kitaplarında bulunmayan fakat inceleme sırasında metnimizde bulunan çeşitli ekler, çekimler ve çekimlerin fonksiyonları açıklanmıştır. Ayrıca bazı kaynaklardaki şüpheli bulunan açıklamalara da yer verilmiştir. Çalışmamız, bibliyografya ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
431 In this research, the novel named“Samancının Colu”that is written by Cengiz Aytmatov was translated into Turkish and Kyrgyz language verbs were analyzed. In the“introduction”part, the life story of Cengiz Aytmatov and presentation of his works, the summary of the novel“Samancının Colu”and general information were given. The“Analysis”part consists of two main sections; structure and conjugation. Simple verbs, derived verbs, and compound verbs have been examined in structure section. As for the conjugation section, it includes the personal affixes, mannar and temporal affixes, simple and compound conjugation,“Adjective-verbs”, and“Adverb-verbs”, respectively. The transcription of the novel takes place in the“Text”parts. The Turkish translation of the novel takes place in“Translation”part. In the“Conclusion”part there is an evaluation. In this part the suffixes, inflection and the functions of inflection that do not exist in Kyrgyz language grammer books but is presented in our research are explained. Besides, doubtful explanations in some resources are also included to this research. At the end of our study, a bibliography is given. iwawsvo TJC.1 -